13 Na Poříčí

Největší stavební katastrofa české historie pohřbila přes 40 lidí

NOVÉ

Témata: , ,

Neštěstí, které se stalo před 90 lety, 9. října 1928, v pražské ulici Na Poříčí, je dodnes varovným příkladem pro všechny stavebníky. Snaha o co nejrychlejší a nejlevnější provedení stavby je všeobecně považována za hlavní příčinu zřícení dokončované budovy obchodního domu, která pohřbila minimálně 46 lidí. Do dějin se neštěstí zapsalo jako největší stavební katastrofa novodobé české historie.

Stavbu domu na rohu ulic Na Poříčí a Biskupské prováděla firma stavitelů Tomáše Pražáka a Pavla Moravce. Oficiální příčinou neštěstí bylo přetížení rohových pilířů podporujících arkýřový nosník. Neoficiálně se mluvilo o tom, že pravá příčina tkvěla v použití méně kvalitního cementu.

V době katastrofy bylo na stavbě 87 dělníků, mnoho lidí bylo i na ulici. V troskách zemřelo 46 osob a 23 bylo těžce zraněno (dle jiných údajů bylo až 60 mrtvých a 30 těžce raněných). Některá těla dělníků byla nalezena až po čtyřech dnech od pádu domu. 

Katastrofa vyvolala zděšení a protesty veřejnosti, podle dostupných údajů ale nebyl viník nikdy přesně určen, byť byla k vyšetření neštěstí ustavena zvláštní komise a šetřila ji i policie. Pražák a Moravec postavili na stejném místě o dva roky později hotel Centrum.

Čtěte také: Tragická nehoda při oslavě. V plné limuzíně zemřelo po nárazu 18 lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.