1 Státní návštěva v Bílem domě

Macron přijel za Trumpem. Přátelské poplácání, držení za ruce i nejvyšší pocty

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho francouzského kolegy Emmanuela Macrona se díky jejich netradičním způsobům podávání rukou stalo pro novináře i veřejnost oblíbenou kratochvílí. Oba světoví vůdci nezklamali ani tentokrát a před reportéry předvedli sérii rozšafností od dlouhého potřásání pravicemi přes ometání smítka z klopy obleku až po polibek a kamarádské poplácávání po zádech. Macron je navíc vůbec prvním zahraničním představitelem, který je v USA na oficiální státní návštěvě od zvolení Donalda Trumpa do úřadu.

„Mám ho moc rád,“ prohlásil Trump na Macronovu adresu poté, co na úvod tiskové konference francouzský prezident po klasickém potřesení pravicí přešel na stisk rukou, který na twitteru lidé hodnotí jako začátečnickou verzi pozdravu pouličních kámošů. Macron ještě využil toho, že Trumpa pevně svírá, a amerického prezidenta si přitáhl k polibku.

Po odchodu z tiskové konference, kterému opět předcházelo plácnutí pravicemi, prezidenti odcházeli v objetí, Macron navíc svého kolegu opakovaně poplácával po rameni. Naopak při přijetí v Bílém domě se k důvěrnosti uchýlil Trump, když Macronovi se slovy, že tam má lupy, ometl klopu saka. „Nyní je perfektní,“ dodal Trump s tím, že Macron je jeho mimořádným přítelem. Oba státníci se také několikrát drželi za ruce tak, jak se běžně drží zamilovaný pár.

Vzhledem k tomu, že se jedná o první státní návštěvu zahraničního představitele v USA od zvolení Trumpa do funkce prezidenta, nemohly chybět ani velkolepé nejvyšší pocty. Francouzskému prezidentovi vzdalo hold 500 příslušníků všech pěti složek ozbrojených sil USA. Jednalo se o příslušníky armády, letectva, námořnictva, námořní pěchoty a pobřežní stráže. Při setkání obou státníků byli přítomni i další vrcholní představitelé USA. Nechyběl zde americký viceprezident Mike Pence, několik členů vlády či američtí zákonodárci.

Oba státníci se poprvé osobně setkali loni v květnu na summitu NATO v Bruselu, tehdy také historie jejich dlouhých stisků rukou začala. Média si tehdy povšimla, že Trump se pokoušel ruku uvolnit, ale francouzský prezident mu to nedovolil. Macron později poznamenal, že toto gesto nebylo nevinné. Reagoval nejspíš na Trumpova dřívější setkání se světovými státníky, na kterých se podle některých médií americký prezident snažil svým chováním dokázat svou nadřazenost. Britskou premiérku Theresu Mayovou při návštěvě v Bílém domě držel za ruku a japonskému premiérovi Šinzóovi Abemu ruku tiskl podle novinářů neobvykle dlouho a pevně.

Macrona v Bílém domě v pátek vystřídá německá kancléřka Angela Merkelová. U ní však nepůjde o státní návštěvu, poct jako francouzský prezident se nedočká. Jednat by s Trumpem měla o americko-německém partnerství či o americkém clu na hliník a ocel.Merkelová se s Trumpem v Bílem domě setkala již loni v březnu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Trump poprvé hostí zahraničního státníka. S Macronem řeší Sýrii

Trump pozval Putina do Bílého domu. Čekáme na konkrétní návrhy, řekl Lavrov

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.