Babiš „soutěží s komunisty, kdo bude levicovější“. Nyní v jízdném

Slevy na jízdném

Babiš „soutěží s komunisty, kdo bude levicovější“. Nyní v jízdnémNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov

Karolína Vaverková

Vláda v demisi chce od 10. června slevit důchodcům a studentům jízdné o 75 procent. Státní pokladnu to bude stát téměř 6 miliard korun. Návrh nevyžaduje souhlas parlamentu, vláda v demisi slevy prosadí pomocí vládního nařízení. Některé parlamentní strany návrh vítají, pravicoví politici mluví o populismu.

Nárok na slevu jízdného ve vlacích a autobusech budou mít senioři od 65 let a studenti do 26 let. „Sleva 75 procent bude poskytnuta z obyčejného jízdného. Dopravcům ale umožníme, aby některé spoje, které jsou už dnes hlavně ve špičkách přetížené, z této slevy vyloučili,“ uvedl Babiš v komentáři pro pondělní Právo.

Návrh vítají komunisté a opatrně schvalují i sociální demokraté a KDU-ČSL. Lidovci by slevy na jízdném rozšířili i na rodiče malých děti, uvedl pro deník Echo24 předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. S návrhem lidovci souhlasí, pokud budou slevy dobře nastaveny, dodal Bělobrádek.

Důchodcům by podle Babiš měl stačit pro získání slevy občanský průkaz a obdobně by to mělo fungovat i u studentů. Jak ale řekl, dopravci budou mít možnost na některých přeplněných spojích slevy neposkytovat.

„To je něco, co jen rozšiřuje existující. Vítáme i taková dílčí sociální zlepšení, i když dopravní obslužnost vyžaduje důslednější řešení. Od údržby pražských mostů přes krajské dopravní podniky až po řešení dluhů na regionálních komunikacích druhé a třetí třídy,“ řekl pro Echo24 poslanec za KSČM Jiří Dolejš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Slevy na jízdném navrhovali v minulém volebním období i sociální demokraté, i když v jiné podobě. „Vládní návrh na 75procentní slevu považuji za málo ambiciózní. ČSSD před krajskými volbami 2016 navrhovala jízdné úplně zdarma pro děti do 10 let a seniory nad 70 let. Aby se zabránilo podvodům a různým ‚malým domům‘, je bezpodmínečně nutné zavést důkladný systém kontroly, kdo slevu využívá. Vláda by také měla jasně říct, z čeho chce slevu na jízdném financovat. Osobně bych podpořil zvýšení korporátních daní, případně zavedení sektorové daně,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

‚Premiér soutěží s komunisty, kdo bude levicovější‘

S pochopením pro slevy na jízdném se Babiš zřejmě nesetká u pravicové opozice. Slevy na dopravu pro důchodce, děti a studenty již existují, upozorňuje předseda největší opoziční strany ODS Petr Fiala. „Návrh Andreje Babiše je populistický krok, který stát připraví téměř o 6 miliard korun, které mohly být použity na stavbu dálnic, opravy silnic a posílení veřejné dopravy. To považuji za lepší investici,“ řekl Fiala deníku Echo24.

Podle Pirátů jsou slevy na jízdném populismus za cenu přeplněných spojů a nedostatku peněz na dopravu. Slevu považují za nesystémovou a hlavně nepromyšlenou, která nebyla součástí státního rozpočtu, upozorňují. „Piráti tento krok považují za neuvážený způsob, jak nasbírat politické body. Investice do modernizace železniční I dálniční sítě zaostávají, na opravy silnic nejsou peníze. Teď chce ale vláda rozdávat miliardy ročně na slevách. Bohužel nic není zadarmo a ty peníze budou chybět,” uvedl pirátský garant pro oblast dopravy David Witosz.

Podle první místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Markéty Pekarové Adamové se premiér v demisi rozhodl soutěžit s komunisty, kdo bude levicovější „Zatím díky takovým návrhům vede. Jeho argumentace při obhajobě tohoto návrhu, tedy že je potřeba lidem vracet jejich peníze, je výsměch. Pomoct lidem může tím, ze sníží daně a bude od nich vybírat méně. Nebude pak muset nikomu nic vracet a mohutně přerozdělovat. Navíc jen některým skupinám. Kdo to zaplatí? Všichni ostatní,“ uvedla Pekarová Adamová pro Echo24.

Slevy pro seniory a studenty ve výsledku zaplatí daňoví poplatníci, upozornil ekonomický expert ODS a poslanec Jan Skopeček. „K tomu jízdnému ve vlacích pro studenty a seniory zdarma… Znamená to tedy, že strojvedoucí se vzdají části platu, ČEZ dodá zdarma elektřinu a amortizaci vlaků zaplatí nějaký sponzor? Pokud ne, tak jde o fake news, zadarmo to není a pouze se platba přesune na daňové poplatníky,“ okomentoval Skopeček na Twitteru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Nový styl vládnutí, Babiš a Ťok podepsali petici za silniční obchvat

Babiš znovu hodil udičku ODS. To je jen nátlak a vydírání ČSSD, reaguje Fiala