Konec nebezpečného mýtu: Očkování nezpůsobuje autismus. Nový výzkum vyvrátil rozšířenou fámu

Vakcína proti spalničkám

Konec nebezpečného mýtu: Očkování nezpůsobuje autismus. Nový výzkum vyvrátil rozšířenou fámuNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Způsobuje vakcína proti spalničkám autismus? Spousta rodičů je o tom přesvědčena, přestože skálopevná přímá souvislost mezi očkováním a duševním postižením nebyla dosud vědecky potvrzena. Nejnovější rozsáhlá studie, která analyzovala přes 650 tisíc dánských dětí, potvrdila, že vakcína nezpůsobuje autismus ani nijak nezvyšuje riziko jeho vzniku, informuje server The Hill. 

Dánští výzkumníci ze Staten Serum Institute společně s epidemiologem Andersem Hviidem vydali v pondělí rozsáhlou studií věnující se vakcíně MMR, která se aplikuje proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Konkrétně se zaměřili na souvislost mezi očkováním a autismem a dalšími negativními vedlejšími účinky, které údajně způsobuje. Studie vycházela z dat 657 461 dětí, které se narodily v Dánsku mezi lety 1999 a 2010.

Výsledek? Mýtus, který straší rodiče malých dětí po celém světě, zůstane dle výstupu výzkumu nadále pouhým mýtem. Mezi analyzovanými dětmi byl u 6 517 případů diagnostikován autismus, vakcína MMR u nich ovšem nehrála žádnou roli. Stejně tak při porovnávání dvou skupin dětí – jedné bez očkování a druhou s očkováním  – nenalezli v ani jednom z případů zvýšené riziko autismu. A to ani u dětí, které měly sourozence trpící duševní poruchou. 

„Z toho důvodu můžeme s klidem potvrdit, že by se rodiče neměli vyhýbat očkování,“ řekl Hviid. Podle odborníků je mnohem rizikovější a nebezpečnější vystavit dítě celé řadě nemocí, které by jinak vyřešila jednoduchá vakcína. „Souvislost mezi vakcínou MMR proti spalničkám a autismem se v naší studii nepotvrdila,“ dodal. Zároveň upozorňuje, že jde jen o jeden z řady již publikovaných studií, které vyvracejí populární fámy o očkování. 

Za odmítnutí očkování hrozí pokuta

V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Povinnost očkování a vysokou míru očkování dětí vysvětluje ministerstvo ochranou zdraví celé společnosti. Proti infekci jsou v případě proočkovanosti na hranici 95 procent chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou.

Rodičům, kteří děti očkovat odmítnou, hrozí pokuta až 10 000 korun. Neočkované děti také nepřijímají školky a školy v přírodě. Situací se zabývaly i soudy, několik kauz čeká i na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Názory na prospěšnost očkování se liší. Roste počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány. Česká vakcinologická společnost již dříve několikrát upozornila na studii z USA, která na příkladu téměř 500 dětí zjišťovala, jestli aplikace většího počtu vakcín v průběhu prvních dvou let života dítěte neoslabuje imunitní systém dítěte a není příčinou zvýšeného rizika vzniku jiných infekčních nemocí. Výsledky ukázaly, že nemocné byly obě skupiny dětí srovnatelně.

Podle primářky infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové je očkování obecně jedním z největších výdobytků civilizace. „Vyjádření rádoby odborníků, že nemusíme očkovat, protože ty nemoci v Česku nemáme, jsou naprosto iluzorní,“ řekla dříve na tiskové konferenci k infekčním nemocem. Díky vakcínám podle odhadů hygieniků nezemře ročně 500 dětí a dalších 150 000 neonemocní.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kouzlo růžové pilulky aneb Ibalginová velmoc Česko

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články