Prodloužení nouzového stavu není jisté. Babiš zatím nemá podporu KSČM

NOUZOVÝ STAV

Prodloužení nouzového stavu není jisté. Babiš zatím nemá podporu KSČMAKTUALIZOVÁNO
Domov

zd Echo24

Pokud by Poslanecká sněmovna odmítla prodloužení nouzového stavu, znamenalo by to víceméně okamžité zrušení všech opatření, což by bylo obrovským rizikem, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v České televizi. Podporu pro schválení zatím vláda podle Babiše nemá, KSČM má podle něj o podpoře teprve jednat. Kabinet žádá o prodloužení do 25. května. Poslanci by o tom měli rozhodovat v úterý.

„Kdyby sněmovna byla proti, znamenalo by to okamžité víceméně zrušení všech opatření, což si myslím, že by bylo obrovské riziko pro nás všechny,“ řekl premiér Andrej Babiš. „My zatím nemáme tu podporu, teď jsem mluvil s předsedou KSČM Filipem, který mě informoval, že o tom ještě bude vedení strany jednat,“ dodal premiér. Většina opozičních stran uvedla, že bude od vlády chtít argumenty, proč by se nouzový stav měl prodloužit. Komunisté už dřív řekli, že by souhlasili s prodloužením do 17. května.

Foto: Echo

Zvláštní přípravu vlády na projednávání ve sněmovně premiér nechystá. „My ty důvody uvádíme vlasně každý den na tiskovkách,“ řekl Andrej Babiš. „My jdeme do sněmovny s tím, že jsme vyhověli soudu, pokud chceme pokračovat v těch opatřeních, kerá máme, můžeme to podle soudu dělat podle krizového zákona,“ dodal. Vláda plánuje zatím postupné otevírání provozů, a to v dvoutýdenních intervalech. Poslední uvolnění by mělo nastat 25. května.

Nouzový stav platí v Česku od 12. března. Původně měl skončit 11. dubna. Sněmovna ho už jednou na žádost vlády prodlužovala, a to do konce tohoto měsíce. Vláda teď znovu zvažovala žádost o další prodloužení, Babiš ale před pár dny řekl, že si to ministři hnutí ANO nepřejí. Ve čtvrtek Městský soud v Praze některá omezující nařízení zrušil kvůli tomu, že je kabinet nevyhlásil podle zákonných pravidel. Neudělal to podle krizového zákona, ale podle normy o zdraví. Vláda se poté v pátek rozhodla žádat dolní komoru o prodloužení nouzového stavu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.