Ruská armáda má přes 200 nových mezikontinentálních raket, posílila i vojsko na Krymu

Moskva zbrojí

Ruská armáda má přes 200 nových mezikontinentálních raket, posílila i vojsko na KrymuNOVÉ 1
Svět

Echo24

Ruská armáda získala od roku 2012 do výzbroje více než 200 nových mezikontinentálních raket odpalovaných ze země i z ponorek. Podle agentury TASS to řekl ministr obrany Sergej Šojgu. V branném výboru dolní komory parlamentu hovořil také o dalším posílení ruských ozbrojených sil.

Šojgu uvedl, že jeho ministerstvo na základě nařízení prezidenta Vladimira Putina z května 2012 vypracovalo plán činnosti do roku 2020. „Výsledkem je, že ozbrojené síly dostaly za šest let 109 mezikontinentálních balistických raket Jars a 108 balistických raket pro ponorky,“ citoval ministra TASS.

Kromě toho armáda podle Šojgua získala „tři nové strategické raketonosné ponorky Borej, 57 kosmických aparátů, sedm dieselových ponorek a 17 pobřežních raketových systémů Bal a Bastion“. Vojska rovněž posílilo přes 3700 nových a modernizovaných tanků a dalších bojových obrněných vozidel, více než 1000 letounů a vrtulníků a 161 různých plavidel.

Ministr poslance také informoval o posílení armádní skupiny na Krymském poloostrově, který sice patří Ukrajině, ale Rusko ho okupovalo a posléze anektovalo. „Byla posílena vojska na Krymu, což zajistí obranu území poloostrova a zájmy Ruska v Černém moři,“ prohlásil Šojgu.

Rusko podle ministra obrany posílilo svou vojenskou přítomnost i v polární oblasti. V Arktidě za posledních šest let vybudovalo 475 objektů vojenské infrastruktury na celkové ploše přes 710 čtverečních kilometrů. „Jsou tam rozmístěni vojáci, speciální výzbroj a technika,“ řekl Šojgu.


Čtěte dále: Proti opakování Ukrajiny. Lotyšský prezident vyzval k důvěryhodnému odstrašení Ruska

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.