1 #MeToo

Ženy začnou randit s rybami. Kampaň #MeToo pokračuje i na Oscarech

NOVÉ

Témata: , ,

Na rozdíl od nedávného udílení cen Zlatý glóbus, nebyly umělkyně na znamení odporu proti zacházení se ženami ve filmovém průmyslu oděny na oscarovém večeru v černém. I tak bylo ale téma, které do veřejné debaty přinesla kampaň #MeToo, na slavnostním večeru všudypřítomné. Hovořil o něm moderátor Jimmy Kimmel, ocenění v čele s Frances McDormandovou i herečky, které loni na podzim obvinily hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina ze sexuálního obtěžování, upozornila agentura AP.

Tématu postavení žen v Hollywoodu se moderátor věnoval už v úvodu slavnostního večera. Uvedl ho sérií vtípků, ve kterých mimo jiné označil Oscara za „nejoblíbenějšího a nejrespektovanějšího“ muže v Hollywoodu, protože „má ruce tam, kde na ně můžete vidět“ a nemá ani žádný penis. Tvář vody Guillerma del Tora označil za krásný film, „díky kterému si budeme vždy pamatovat, že letos to muži tak zvorali, že ženy začaly randit s rybami“. Následně Kimmel zvážněl a na pranýř postavil sexuální obtěžování i platovou nerovnost mezi muži a ženami v Hollywoodu. „Svět se dívá a my musíme jít příkladem,“ řekl.

Jedním z nejvíce emotivních momentů oscarového večera byla podle AP řeč hereček Ashley Juddové, Annabelly Sciorraové a Salmy Hayekové, tří žen, které obvinily producenta Weinsteina ze sexuálního obtěžování. Na pódium přišly, aby představily krátké video oslavující různorodost, v němž vystupovali muži i ženy různých barev pleti. „Tento rok řada lidí vyšla ven s pravdou. Cesta před námi je ještě dlouhá, nový směr je ale na obzoru,“ uvedla například Sciorraová.

Velkou pozornost vyvolala především Frances McDormandová, která získala Oscara v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli. Poté, co postavila zlatou sošku na zem vedle sebe, vyzvala všechny ženy, které byly nominovány, aby povstaly. „Podívejte se kolem, dámy a pánové, protože my všichni máme příběhy, které chceme vyprávět, a projekty, které potřebujeme financovat,“ řekla.

Kritiku si na sociálních sítích naopak vysloužila herečka Emma Stoneová, loňská nositelka Oscara za ženský herecký výkon v hlavní roli. Tím, že režisérkou kategorii uvedla slovy „tito čtyři muži a Greta Gerwigová“, podle mnohých zbytečně bagatelizovala zásluhy čtyř režisérů jen proto, že jsou muži.

Politický byl ale oscarový večer i v jiných okamžicích. Několikrát se mluvilo o filmu Black Panther, kasovním trháku, který upoutal pozornost tím, že je jeho hlavním hrdinou černoch. Kimmel hovořil i o snímku Dej mi své jméno, jenž byl nominovaný v kategorii nejlepší film a který se věnuje tématu homosexuality. „Nenatáčíme filmy, jako je ‚Dej mi své jméno‘, kvůli penězům,“ žertoval Kimmel. „Natáčíme je proto, abychom naštvali Mikea Pence,“ dodal s odkazem na konzervativního amerického viceprezidenta.

Žertík Kimmel utrousil také na téma údajného ovlivňování předloňských amerických prezidentských voleb ze strany Ruska. Po vítězství dokumentu Icarus, který se věnuje dopingu v Rusku, poznamenal: „Aspoň víme, že Putin neovlivnil tyhle volby.“

Čtěte také: Hollywood rozdával Oscary. Nejlepším filmem je Tvář vody

#MeToo: světová rekordmanka v plavání obvinila trenéra ze zneužívání


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.