1 Velký bratr v USA

Newyorské metro „nahrává“ cestující. Jen jako strašák pro černé pasažéry, brání se

, NOVÉ

Témata: , ,

Newyorská podzemka musela uklidňovat menší pozdvižení. V uplynulém týdnu se objevilo podezření, že nově nainstalované kamery ve vestibulech metra dokážou rozpoznávat tváře cestujících a pořízené záznamy snad i sdílet dále. Společnost rychle přispěchala s vysvětlením, že jde pouze o prostředek k odstrašení černých pasažérů, s nimiž se potýká, a že „rozhodně neplánuje“ systém rozpoznávání obličejů zavést.

Vzrušení vyvolala analytička New York Times Alice Fungová, která na Twitteru sdílela fotografii velké obrazovky ukazující v přímém přenosu provoz v metru s popisky „probíhá nahrávání“ a „prosím, plaťte za jízdné“. Okolo obličejů jednotlivých cestujících se dokonce zobrazovaly čtverce. „Hej, s kým ty nahrávky sdílíte,“ ptala se firmy Fungová.

Obrazovka nese jméno bezpečností společnosti Wisenet, která systémem rozpoznávání tváří disponuje a dokonce jej inzeruje, upozorňuje technologický server The Verge. „Zatímco zastánci soukromí a technologičtí giganti diskutují o tom, jak takový dozor omezit, ve stanici metra na Times Square se jen tak objeví obrazovka, která snímá v reálném čase,“ kritizuje na Twitteru Natasha Singerová, další z novinářek New York Times.

Newyorské metro to popírá. „Kamery rozhodně neumí rozpoznávat tváře, nemají žádný takový software ani nic podobného, co by umožnilo jakkoliv identikovat lidi, a do budoucna neplánujeme žádný software na rozpoznávání tváří zavést,“ sdělil The Verge mluvčí společnosti Maxwell Young. „Kamery slouží čistě k odrazení černých pasažérů – když se člověk uvidí na monitoru, je menší pravděpodobnost, že nezaplatí za jízdenku,“ vysvětluje. Zařízení podle něj dokážou zaznamenat pohyb a rozpoznat, že je v záběru člověk, což je ale u bezpečnostních kamer normální, dodává.

Čína je o krok napřed

Metro v New Yorku je už nyní bedlivě sledované. Společnost už v roce 2015 uvedla, že jeho útroby hlídá na 4500 kamer, k tomu policie v podzemce uskutečňuje nahodilé prohlídky zavazadel. Systém dává vzpomenout na poměry v Číně, kde je veřejné bezpečí důležitější než lidské soukormí a svoboda. „Kamery monitorující čínské ulice, silnice i budovy v sobě mají špičkovou umělou inteligenci (AI), do jejíhož vývoje čínská vláda investuje nejvíc na světě. Po napojení na cloudové databáze shromažďující informace o jednotlivých občanech tak jde o velmi efektivní způsob dohledu nad populací a vyhledávání zločinců,“ přibližuje situaci server Sinopsis.cz, projekt Ústavu Dálného východu FF UK v Praze.

Čtěte také: Velký bratr tě vidí. Peking zavede bodovací systém důvěryhodnosti občanů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.