Ruská ambasáda si stěžuje na Česko: Vaše akce jsou nepřátelské
KONFLIKT S RUSKEM
Ruská ambasáda v Praze se ostře ohradila proti „vměšování Prahy do ruských záležitostí“ v kauze Navalnyj. České ministerstvo zahraničí si předtím předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského, s nímž hovořil náměstek ministra Aleš Chmelař a protestoval proti odsouzení opozičního lídra Alexeje Navalného a brutálním zásahům policie proti pokojným demonstrantům v Rusku. Velvyslanectví následně napsalo, že Česko a další země používají dvojí standardy při hodnocení přístupu k lidským právům a chovají se nepřátelsky.
Resort prostřednictvím Chmelaře vyzval Rusko k okamžitému propuštění Navalného. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v úterý uvedl, že se jednalo o vykonstruovaný proces. Rozsudek měl podle něj jasnou motivaci – umlčet opozici – a Evropská unie by se měla znovu vrátit k tématu sankcí vůči Rusku. O víkendu ministr také odsoudil zásah ruských bezpečnostních složek při demonstracích za osvobození Navalného. Uvedl, že násilným potlačováním opozice a svobody slova Moskva porušuje své závazky o dodržování lidských práv. Podle ruského velvyslanectví je vměšování Prahy do vnitřních záležitostí Ruska nepřípustné.
„Pokusy o vyvíjení tlaku na činnost justičních orgánů v naší zemi ze zahraničí nelze vnímat jinak než jako nepřátelské akce, které porušují mezinárodní právní normy," uvedlo ruské velvyslanectví na svém Facebooku.. Zdůraznilo, že v otázkách ochrany lidských práv, včetně svobody projevu a shromažďování, jedná ruská strana v souladu s normami ruské legislativy a mezinárodních závazků.
Комментарий Посольства России в Чехии 3 февраля 2021 г. по просьбе чешской стороны состоялась встреча Посла России в...
Zveřejnil(a) Посольство России в Чехии dne Středa 3. února 2021
Zároveň ruská ambasáda upozornila na údajný dvojí standard české diplomacie v otázkách dodržování lidských práv. Poukázala třeba na případ zakladatele portálu Wikileaks Juliana Assange, kterého USA viní ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů. „Otázky vyvolává i absence reakce Prahy na jednání bezpečnostních orgánů během potlačení demonstrací v USA, Francii, Nizozemsku, Německu a samotné České republice," uvádí velvyslanectví.
A vy zase bijete černochy
Velvyslanectví zároveň odkázalo na video, které zobrazuje zásahy policejních složek v západních zemích proti demonstrantům. Sestřih začíná zásahem české policie na Staroměstském náměstí v říjnu. Na konci videa je naopak ruská policie zobrazena jako oběť útoků agresivních demonstrantů. Západ Rusko dlouhodobě kritizuje kvůli policejnímu násilí.
„Doporučili jsme české straně soustředit se na řešení vlastních problémů v oblasti lidských práv, na které byla Praha opakovaně upozorňována, a to i v příslušných mezinárodních organizacích," dodalo ruské velvyslanectví.
Navalného policie zadržela 17. ledna hned po jeho návratu z Německa, kde se léčil po otravě nervově paralytickou látkou novičok. Z té opoziční politik obviňuje ruskou tajnou službu a osobně prezidenta Vladimira Putina. Moskevský soud v úterý Navalnému změnil dřívější podmíněný trest v délce 3,5 roku na nepodmíněný. Do výkonu trestu se podle ruských médií započítá doba, kterou byl prominentní kritik Kremlu v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit téměř tři roky. Jeho obhájkyně Olga Michajlovová už oznámila, že se proti verdiktu odvolá.