Známou profesorku vyhodili pro sexuální obtěžování studenta. Feministky protestují

SEXUÁLNÍ OBTĚŽOVÁNÍ

Známou profesorku vyhodili pro sexuální obtěžování studenta. Feministky protestujíNOVÉ
Svět

zd Echo24

Vypadá to jako případ velmi podobný těm z kampaně proti sexuálnímu obtěžování #metoo, na jejímž počátku stálo obvinění slavného hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina. Tentokrát je však viníkem žena. Newyorská univerzita vyloučila pro sexuální obtěžování ze svých řad profesorku Avital Ronellovou, kterou obvinil jeden ze studentů. Pedagožka vinu odmítla a dodala, že netušila, že jejímu studentovi něco vadí. Poukazuje na to, že student je gay a ona lesba. Proti jejímu odvolání z univerzity protestuje řada prominentních feministek.

O případu, který nyní po 11měsíčním vyšetřování dospěl k vyloučení profesorky Ronellové z New York University, informuje deník The New York Times. Avital Ronellová je světově uznávanou profesorkou německého jazyka a komparatistiky a také feministkou. K jejímu vyloučení univerzita dospěla po měsících vyšetřování na základě zvláštního zákona proti diskriminaci (tzv. Title IX), který byl podle Dany Bolgerové z mezinárodní advokátní skupiny Know your IX zamýšlen jako odpověď na dlouhou historii sexuálního obtěžování žen na školách.

Podnět k vyšetřování podal její bývalý student Nimrod Reitman dva roky po absolvování studia. Problémy podle něj začaly ještě předtím, než nastoupil na školu na jaře roku 2012, když mu Ronellová navrhla, ať s ní stráví pár dní v Paříži. V apartmá ho pak měla poprvé sexuálně obtěžovat a přemlouvat k sexu. Ačkoliv protestoval, její chování se podle něj opakovalo i v dalších semestrech. Obvinění podpořila i řada emailů, které si profesorka se studentem vyměnili.

Čtěte také: Aktivistku z hnutí #MeToo obvinili ze sexuálního obtěžování

Vyšetřování došlo k závěru, že se Ronellová provinila sexuálním obtěžováním. Další obvinění – jako snahu uškodit studentovi poté, co ji obvinil, nebo nucení k sexu – se pro nedostatek důkazů nepotvrdilo. Student tvrdí, že ho profesorka opakovaně políbila, sahala na něj, spala s ním v posteli, držela ho za ruce, psala mu zprávy, emaily a neustále mu volala a vyhrožovala ukončením vedení jeho práce.

Nimrod Reitman poskytl New York Times několik emailů, které mu v roce 2012 Ronellová psala. „Vzbudila jsem se s lehkou horečkou a bolestí v krku,“ napsala v jednom z emailů po výletě v Paříži. „Budu se muset hodně snažit, abych tě nepolíbila, dokud můj krk nedostane bezpečnostní prověrku. Není to snadné odložit!“ V červenci roku 2012 poslala Reitmanovi další krátký email. „Během meditace jsem viděla tenhle obraz: Jsme na gauči, tvoje hlava na mém klíně, hladím tě na čele, něžně si hraji s tvými vlasy, uklidňuje tě to, bolest hlavy je pryč. Ano?“

Krátce poté, co se univerzita rozhodla na základě vyšetřování přerušit s profesorkou spolupráci, řada vědců z celého světa, včetně prominentních feministek, zaslala univerzitě dopis, který Avital Ronellovou brání. Mezi prvními podepsanými v dopise je jedna z nejvlivnějších feministických autorek současnosti, filosofka Judith Butlerová.

Čtete také: Producent Weinstein byl obviněn ze dvou znásilnění, k soudu šel v poutech

„Ačkoliv nemáme žádný přístup k důvěrné dokumentaci (z vyšetřování), všichni jsme po léta pracovali v blízkosti profesorky Ronellové,“ stojí v dopise zaslaném univerzitě na obranu Ronellové. Autoři se ve světle osobních zkušeností profesorky zastávají a dále žádají, aby k ní přistupovali „s důstojností, jakou si zaslouží někdo jejího světového postavení a reputace“.

Avital Ronellová se narodila roku 1952 v Praze v tehdejším Československu. Jejími rodiči byli izraelští diplomaté. Od roku 1956 žila a studovala na univerzitách v USA i v Berlíně. Na New York University přednáší s přestávkami od roku 1996.

Sama Ronellová v prohlášení zaslaném New York Times všechna obvinění odmítla. „Naše komunikace – o níž nyní Reitman tvrdí, že sestávala ze sexuálního obtěžování – byla mezi dvěma dospělými lidmi, gayem a lesbou, kteří sdíleli izraelský původ, stejně jako sklon ke květnaté a barvité komunikaci vycházející z našeho společného akademického pozadí a citlivosti,“ napsala Avital Ronellová v prohlášení.

Její bývalý student Nimrod Reitman je homosexuál a je v manželství s jiným mužem. Avital Ronellová se k homosexuální orientaci hlásí také. „Tuto komunikaci opakovaně vítal, reagoval na ni a podporoval během asi tříletého období,“ dodala Avital Ronellová.

Čtěte dále: Čeští fotografové se staví za Kratochvíla, vidí v něm oběť #MeToo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.