Hladové děti a zničené lesy jako dopad EET? Poslanci vtipkovali o projednávání

Hladové děti a zničené lesy jako dopad EET? Poslanci vtipkovali o projednáváníNOVÉ
Domov

3. a 4. vlna EET

Karolína Vaverková

Na závěr projednávání novely EET v prvním čtení zazářili vtipem někteří opoziční poslanci. Novelu, kterou od září v prvním čtení držely hodinové diskuze či nepřítomnost ministryně financí, navrhovali poslanci projednat na řadě výborů, které s EET na první pohled nesouvisí. Při argumentaci, proč EET má projednat školský výbor nebo výbor pro životní prostředí, zazněly pozoruhodné věty.

Debatu o výborech odstartoval Miroslav Kalousek, když navrhl, aby byl garančním výborem, který se novelou bude v druhém čtení zabývat, výbor hospodářský. Následoval poslanec STAN Petr Pávek s návrhem přiřadit novelu ústavně právnímu výboru. To ještě znělo velmi seriózně spolu s návrhem poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka, aby třetí a čtvrtou vlnu EET, která do EET řadí i lékaře, projednal i zdravotnický výbor.

Zjevná nadsázka přišla s návrhem poslance ODS Václava Klause ml. „Tak já bych EET rád projednal ve školském výboru. Děti si nebudou moct koupit svačinu u toho malého živnostníka před školou, protože nebude existovat. Takže se to týká výživy dětí ve školách a prosím o přidělení školskému výboru,“ uvedl.

Poslanec ODS Martin Kupka chtěl novelu poslat do výboru pro výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. S ohledem na ochranu životního prostředí a českých lesů navrhl Miroslav Kalousek, aby novelu řešil i výbor pro životní prostředí. „Myslím, že by se tomu měl věnovat, a dovoluji si to navrhnout, i výbor pro životní prostředí, protože když vidíte ty hromady zbytečného papíru (účtenek), tak prostě nechráníme naše lesy,“ řekl Kalousek.

Kvůli prodeji předvánočních kaprů následoval návrh na projednání v zemědělském výboru. „Opravdu si myslím, že je třeba posoudit reálně dopady, jaké to bude mít pro drobné zemědělce, pro farmářské trhy, ale také třeba pro zmiňovanou oblast prodejů předvánočních ryb,“ řekl někdejší šéf ministerstva zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

S poslancem Pirátů Tomášem Martínkem přišel návrh na projednání v kontrolním výboru, s předsedou STAN Petrem Gazdíkem mandátový a imunitní výbor.

„Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovoluji si navrhnout mandátový a imunitní výbor, protože po schválení tohoto zákona zcela jistě přibude útoků na nás politiky a na ty, co to schválili, a proto bychom se tím měli zabývat. Děkuji,“ řekl Gazdík.

Sérii jen částečně vážně míněných návrhů uzavřeli Pirát Mikuláš Peksa („Rád bych navrhl zahraniční výbor vzhledem k tomu, že řada z těch podniků je provozována cizinci.“), Jana Černochová z ODS („Zavedení EET se dotkne nízkopříjmových skupin. A určitě se shodneme v tom, že ani v bezpečnostních ani v ozbrojených sborech nejsou lidé, kteří by patřili mezi vysokopříjmové skupiny. Takže navrhuji výbor pro obranu a výbor pro bezpečnost.“) a opět Ferjenčík („Vzhledem k tomu, že řada živnostníků skončí buď na pracáku, nebo v předčasném důchodu, myslím, že je zcela na místě, aby to projednal výbor pro sociální záležitosti.“).

Návrhy neprošly. Některé poslance ale pobavily.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: „Bláboly o pomoci živnostníkům, šikana.“ Na novou vlnu EET se valí kritika

Související články