Murín vypovídal na bezpečnostním výboru. Ten si pozve Babiše i Sobotku

Slyšení před výborem

Murín vypovídal na bezpečnostním výboru. Ten si pozve Babiše i Sobotkunové
Michal Murín Foto:

Reprofoto ČT24

1
Domov

Ladislav Šustr

Před sněmovní bezpečnostní výbor přišel šéf Generální inspekce bezpečnostní sborů Michal Murín. Po jednání se s novináři nebavil a zopakoval pouze, že poslancům předal informace týkající se kritiky jeho osoby ze strany premiéra v demisi Andreje Babiše. Příští týden se výbor sejde znovu a dorazí na něj Andrej Babiš i minulý premiér Bohuslav Sobotka.

"Vysvětlil jsem situaci, která se odehrála. Poskytl jsem odpovědi na některé otázky a poslancům jsem to vysvětlil," řekl krátce Michal Murín. Na další otázky nereagoval a odešel. Podle předsedy bezpečnostního výboru Radka Kotena se výbor znovu sejde v příštím týdnu. "Jednání dopadlo výborně. Vyslechli jsme pana Murína, co k tomu případu má a počkáme do příštího týden, kdy budou pozváni pan premiér současný, pan premiér minulý i pan Murín. A tam si ty skutečnosti, které jsme si nyní vyslechli můžeme prověřit a můžeme se dozvědět něco víc," řekl Radek Koten novinářům.

Generální inspekce bezpečnostních sborů už minulý týden uvedla, že premiér v demisi Andrej Babiš v únoru dvakrát při osobním setkání vyzval Murína, aby se vzdal funkce. Měl mu údajně slíbit, že když to udělá, tak se jeho odchod obejde bez skandálu. Murín rezignaci odmítá a chce dál pokračovat ve své práci. V minulém týdnu Babiš začal ředitele inspekce kritizovat veřejně. Uvedl například, že v něj nemá důvěru. Prohlásil také, že jeho odvolání zatím nenavrhoval.

Murín na dnešní jednání dorazil s velkým časovým předstihem a s novináři nehovořil. Předseda výboru Radek Koten (SPD) v úvodu připomněl, že o slyšení ho Murín požádal dopisem, čemuž po poradě s dalšími členy vyhověl. Běžné jednání výboru, na které přijde premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), se uskuteční příští čtvrtek. Babiš poskytl členům výboru materiály z úřadu vlády, které si budou moci prostudovat právě do čtvrtka, dodal Koten.

Babiš od minulého týdne tvrdí, že má k dispozici "závažné" dokumenty z olomouckého vrchního státního zastupitelství, z nichž mají vyplývat pochybení Murína. Babiš vytáhl také případ Bereta, který se týká úniků informací z vyšetřování, v němž Murín v loňském roce vypovídal jako svědek.

Michal Murín vede GIBS od prosince 2015, kdy ve funkci vystřídal Ivana Bílka. Minulý týden Andrej Babiš začal ředitele GIBS kritizovat veřejně. Premiér v demisi Babiš uvedl, že v něj nemá důvěru. Prohlásil také, že jeho odvolání zatím nenavrhoval. Do centrály GIBS poté přišla finanční kontrola.

Od premiéra údajně dostal na vybranou. "Když se dohodneme, tak to prý bude bez skandálu," odpověděl pak Murín na otázku, zda od Babiše dostal nějaké ultimátum. "Řekl, že by bylo nejlepší, abych skončil do konce února," dodal.

Konflikt mezi Babišem a Murínem se dotkl také interpelací ve sněmovně. V pátek se kvůli personálním změnám, které provádí Babišova vláda, sejde mimořádně sněmovna. Schůzi vyvolala opozice.

Čtěte také:

Babiš chce, aby státní zástupci promluvili o vztahu ke GIBS

Murínovo odvolání jsem nenavrhoval, řekl Babiš. Kontrolu na něj ale poslal