1 Po 60 letech zásah do ústavy

Francie mění ústavu: zmizí slovo „rasa“, naopak přidá se zmínka o „pohlaví“

, NOVÉ

Témata: ,

Francouzi po 60 letech zasáhnou do znění své ústavy. Národní shromáždění schválilo návrh na úpravu prvního článku, z něhož by mělo zmizet slovo „rasa“. Naopak v textu přibude zmínka o pohlaví. Návrh ještě musí projít v senátu, píše server France24.

„Francie je nedělitelná, sekulární, demokratická a sociální republika. Zajišťuje rovnost před zákonem pro všechny své občany, a to bez ohledu na pohlaví, původ nebo náboženství,“ zní nová verze prvního článku francouzské ústavy. Původní znění slibovalo rovnost před zákonem „bez ohledu na původ, rasu nebo náboženství“.

Poslanci se vyslovili ve prospěch návrhu s tím, že rozlišování lidí podle ras už nemá své opodstatnění a může naopak působit kontraproduktivně. Zastávají názor, že všichni lidé jsou stejní, a zároveň se opírají o tvrzení některých vědců, že dělení lidí do ras je spíše sociální konstrukt, nikoliv vědecký fakt. Mnohem aktuálnější je podle nich debata o pohlaví, což je důvod, proč se zmínka o genderové rovnosti nově objeví i v ústavě.

Zmínka o rase se objevila ve francouzské ústavě v roce 1946, následně také v aktualizované verzi z roku 1958, která platí dodnes. Tím chtěla dát Francie najevo, že nebude podporovat rasistické ideály ani myšlenky týkající se rasové nadřazenosti, čímž odkazovala především na holokaust během druhé světové války. Podle historiků byla dalším důvodem koloniální minulost Francouzů.

Odstranění zmínky o rase z ústavy sliboval už bývalý prezident François Hollande během své předvolební kampaně v roce 2012. Jeho tehdejší oponent, bývalý prezident Nicolas Sarkozy, označil nápad za alibistický. „Když vymažeme slovo ‚rasismus‘, znamená to snad, že přestane existovat? To je absurdní,“ oponoval návrhu Sarkozy. Slovo „rasa“ zmizela z francouzské legislativy už v roce 2013.

Čtěte také: OSN schválila pakt o řízené migraci. Maďaři ho odmítají, český zástupce chválí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Babiš napumpoval peníze do sebe a svých voličů. Stát utrácí o tři sta miliard víc než před šesti lety

Echo týdne: Londýn, Trumpův vrch a zklamání ● Svět:  Britská tragédie ● Komentář:  Mariánský sloup: katolická Klinika ● Kauza:  Stmívání nad Kostelcem ● Umění a kritika: Unavený boxer, který čeká, kdy přijde knokaut

Je liberální demokracie (dnes) možná? Klasický liberalismus ve světě, kde každému jde „o všechno“
Okamura je pro Evropu problematičtější než Babiš Rozhovor s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.