1 Po 60 letech zásah do ústavy

Francie mění ústavu: zmizí slovo „rasa“, naopak přidá se zmínka o „pohlaví“

, NOVÉ

Témata: ,

Francouzi po 60 letech zasáhnou do znění své ústavy. Národní shromáždění schválilo návrh na úpravu prvního článku, z něhož by mělo zmizet slovo „rasa“. Naopak v textu přibude zmínka o pohlaví. Návrh ještě musí projít v senátu, píše server France24.

„Francie je nedělitelná, sekulární, demokratická a sociální republika. Zajišťuje rovnost před zákonem pro všechny své občany, a to bez ohledu na pohlaví, původ nebo náboženství,“ zní nová verze prvního článku francouzské ústavy. Původní znění slibovalo rovnost před zákonem „bez ohledu na původ, rasu nebo náboženství“.

Poslanci se vyslovili ve prospěch návrhu s tím, že rozlišování lidí podle ras už nemá své opodstatnění a může naopak působit kontraproduktivně. Zastávají názor, že všichni lidé jsou stejní, a zároveň se opírají o tvrzení některých vědců, že dělení lidí do ras je spíše sociální konstrukt, nikoliv vědecký fakt. Mnohem aktuálnější je podle nich debata o pohlaví, což je důvod, proč se zmínka o genderové rovnosti nově objeví i v ústavě.

Zmínka o rase se objevila ve francouzské ústavě v roce 1946, následně také v aktualizované verzi z roku 1958, která platí dodnes. Tím chtěla dát Francie najevo, že nebude podporovat rasistické ideály ani myšlenky týkající se rasové nadřazenosti, čímž odkazovala především na holokaust během druhé světové války. Podle historiků byla dalším důvodem koloniální minulost Francouzů.

Odstranění zmínky o rase z ústavy sliboval už bývalý prezident François Hollande během své předvolební kampaně v roce 2012. Jeho tehdejší oponent, bývalý prezident Nicolas Sarkozy, označil nápad za alibistický. „Když vymažeme slovo ‚rasismus‘, znamená to snad, že přestane existovat? To je absurdní,“ oponoval návrhu Sarkozy. Slovo „rasa“ zmizela z francouzské legislativy už v roce 2013.

Čtěte také: OSN schválila pakt o řízené migraci. Maďaři ho odmítají, český zástupce chválí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Cesta do chudoby. Peníze pro vyšší důchody a nižší jízdné zajistí zlodějská daň

Echo týdne: Šlachtovi hoši, sen o džihádu a romanistické nebe ● Téma: Co dnes říká Palach ● Komentář: Trestuhodně promrhaná prosperita ● Rozhovor s Pavlou Horákovou: V mužské verzi bych byla alfa samec

Postmoderna proti civilizaci Škodlivý vliv hodnotového relativismu na demokracii
Podcast jako zachránce médií Jak se podcasting šíří světem
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.