„Vrah. Kolonizátor.“ Dav zdevastoval i sochu bojovníka proti otrokářství
VANDALISMUS PŘI PROTESTECH V USA
Někteří radikální stoupenci hnutí Black Lives Matter pokročili k devastaci soch osobností, o nichž zřejmě nikdy neslyšeli. Jejich obětí se totiž stal i pomník jednoho z významných bojovníků proti otrokářství a filantropa Mathiasse Baldwina ve Filadelfii. Protestující se ho přesto rozhodli postříkat červenou barvou a podstavec opatřit nápisy „kolonizátor“ a „vrah“. Poškození Baldwinovy sochy je tak další v řadě davového ničení „symbolů útlaku“, které nastalo v reakci na zabití amerického černocha George Floyda.
Demonstranti se následně pokusili sochu svrhnout, to se jim však nakonec nepodařilo. „Jsme svědky absurdního vandalizování pomníků těch, kteří by zemřeli, aby ukončili otroctví, páchaného slaboduchými jedinci, kteří ani neznají svou historii,“ uvedl Joe Walsh, jeden ze členů spolku starajícího se o park před filadelfskou radnicí, kde se pomník nachází.
Podle Walshe byl Baldwin stoupencem Black Lives Matter dříve, než vůbec hnutí vzniklo. „Najímal například černochy jako pomocnou sílu ve své společnosti v době, kdy to absolutně nebylo normou,“ uvedl Walsh pro server National Review. Kritika a odsouzení činu se ale hojně objevují i na sociálních sítích. „Stejně jako davy, které pálily satanské verše, aniž by knihu přečetly, ničí davy pomníky mužů, o kterých nikdy neslyšeli,“ napsal například jeden z uživatelů Twitteru.
Mathiass Baldwin, známý svými abolicionistickými názory a filantropickými skutky, postavil od nuly jednu z tehdy nejúspěšnějších společností ve Filadelfii vyrábějící lokomotivy. Jako oddaný člen presbyteriánské církve byl celoživotním podporovatelem náboženských i světských dobročinných akcí. V roce 1835 také daroval peníze na založení školy pro afroamerické děti.
Při demonstracích proti rasismu a policejnímu násilí ve Spojených státech došlo v noci čtvrtek také ke stržení sochy konfederačního prezidenta Jeffersona Davise nebo Kryštofa Kolumba. Protestující v Bostonu urazili a poškodili hlavu na pomníku slavného mořeplavce. O den dříve dav ve městě Richmond ve Virginii svalil Kolumbovu sochu a hodil ji do jezera. Proti oslavování Kolumba argumentují někteří tím, že jeho expedice do Ameriky vedly ke kolonizaci a genocidě jejich předků.
Z Virginie zmizí i generál Lee
O pomnících představitelů Konfederace, která během americké občanské války hájila otroctví, se v USA diskutuje pravidelně. Zatímco někteří lidé je vnímají jako historické monumenty a součást jižanské kultury, jiní je považují za symboly rasismu a útlaku černochů.
Virginský guvernér Ralph Northam před týdnem oznámil, že nechá co nejdříve převézt do depozitáře ikonickou jezdeckou sochu generála Roberta E. Leeho, který během války velel jižanským vojskům. Socha se stala terčem vandalských útoků při nepokojích vyvolaných Floydovou smrtí. Ve městě Mobile v Alabamě minulý týden odstranily místní úřady sochu jižanského admirála Raphaela Semmese.
Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ve středu vyzvala další představitele Kongresu, aby z jeho sídla, Kapitolu, nechali odstranit sochy představitelů Konfederace a vojáků z občanské války.
Také v Londýně demonstranti poškodili sochu někdejšího premiéra Winstona Churchilla. Pod jeho jméno připsali, že „byl rasista“. Stejným nápisem ve čtvrtek někdo opatřil sochu někdejšího britského premiéra také v Praze. Stoupenci Black Lives Matter vytvořili dokonce seznam soch a památek, které mají být odstraněny. Přečíst si o něm můžete v článku níže.