Svatojánské oslavy doprovodí gondoly a koncert na Vltavě. Vše završí barokní ohňostroj

Svatojánské slavnosti

Svatojánské oslavy doprovodí gondoly a koncert na Vltavě. Vše završí barokní ohňostrojNOVÉ
Nejstarší oslava českého světce Jana Nepomuckého, Svatojánské slavnosti NAVALIS, proběhne v srdci Prahy tradičně 15. května Foto:

FOTO: Navalis.cz

1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Nejstarší oslava českého světce Jana Nepomuckého, Svatojánské slavnosti NAVALIS, proběhne v srdci Prahy tradičně 15. května. Vrcholem večera bude oblíbený barokní ohňostroj, koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem a slavné procesí vedené pravým moravským banderiem z Kunovic.

I v letošním roce se v rámci již jedenáctého ročníku NAVALIS uskuteční průlet výsadkáře Marka Rahbaniho pod pilířem Karlova mostu, seskok parašutistů nebo plavba otužilců. Chybět nebude ani hudební program. Skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek letos nastudoval Oratorium svatého Jana Nepomuckého (Oratorio di San Giovanni Nepomuceno) italského barokního skladatele Antonia Caldary, který měl blízký vztah k českým zemím. Oratorium vzniklo na objednávku hraběte F. A. Harracha a premiéra se uskutečnila v Salzburgu již v roce 1726.

Během večera se k tradičním benátským gondolám připojí historické lodě, tzv. Zille, z Halštatského jezera, kde se také každoročně koná oslava tohoto patrona. Původně sloužily tyto lodě k distribuci alpské soli po Evropě. Zille se poprvé v historii představí v Praze při svatojánských slavnostech a budou k dispozici na projížďky po řece při Halštatsko-benátském odpoledni.

Jako v uplynulých letech i letos bude v rámci slavností NAVALIS připraveno zábavné odpoledne na Hegetově cihelně. V rámci Halštatsko-benátského odpoledne se 14. května představí halštatský, benátský i český folklor a kultura. Celodřevěné lodě Zille byly po staletí nejdůležitějším dopravním prostředkem nejen v Halštatu, ale v celé oblasti rakouské Solné komory. Lodní stavitelé z Alp a Solné komory stavěli již od 8. století ve starobylém městě na laguně benátské lodě, a právě oni jsou autory původních benátských lodic a gondol.

Společně se stavbou lodí se podíleli v Benátkách i na unikátním zakládání domů na vodě, kde jsou využívány tzv. dřevěné piloty. Podíleli se i na dopravě dřeva a na dřevařských pracích v Benátkách. Tzv. šífaři ze Solné komory v 16. století splavnili Vltavu a postavili první známé lodě na Vltavě, tzv. naháče neboli Nackt-Zillen („nahé lodě bez výstroje“). Lodě na Vltavě a v Benátkách mají v principu stejnou konstrukci a naší spojnicí jsou právě Alpy a Hallstatt.

Nejstarší oslava českého světce Jana Nepomuckého, Svatojánské slavnosti NAVALIS, proběhne v srdci Prahy tradičně 15. května
Nejstarší oslava českého světce Jana Nepomuckého, Svatojánské slavnosti NAVALIS, proběhne v srdci Prahy tradičně 15. května Foto:

FOTO: Navalis.cz

Organizátoři také zvou zájemce na vykládání lodí Zille a nenazdobené válečné lodi Bissona, které se uskuteční v 9.00 na náplavce u Hergetovy cihelny. Vykládku řídí osobně Zdeněk Bergman, převozník pražský, za účasti halštatských a benátských veslařů.

Do Prahy přijede spolu s ostatními loděmi i zmíněná nenazdobená Bissona Bianca, která bude coby Bissona Praga reprezentovat hlavní město na proslulé benátské slavnosti Regatta Storica 1. září 2019. Tato slavnost se koná jednou ročně v Benátkách v Itálii. Praha tak bude jediným městem reprezentovaným 11. lodí, která se stane nedílnou součástí unikátní flotily.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Svět knihy začíná. Navštivte stánek Týdeníku Echo a besedu Jiřího Peňáse o literatuře

FOTOGALERIE: Největší jeřáb v Česku v akci na Negrelliho viaduktu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články