„Blokovat zprávu OLAF bylo nezákonné.“ Spolek žaluje ministerstvo financí

Kauza Čapí hnízdo

„Blokovat zprávu OLAF bylo nezákonné.“ Spolek žaluje ministerstvo financíNOVÉ
Čapí hnízdo Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

jhr Echo24

Společnost Kverulant, která se před časem na ministerstvu financí domohla zprávy OLAF týkající se vyšetřování Farmy Čapí hnízdo kvůli dotačnímu podvodu, podala na resort žalobu. Vadí jí, že soud dosavadní zdráhání ministerstva zprávu vydat neoznačil za nezákonné. Stěžuje si také na to, že zprávu od ministerstva nedostali kompletní. Resort tvrdí, že dokument nemohl zveřejnit dříve s ohledem na vyšetřování případu.

O zveřejnění zprávy rozhodl Městský soud v Praze na konci června. Sdružení Kverulant nicméně ve čtvrtek uvedlo, že resort financí mu neposkytl kompletní znění zprávy. Údajně v něm chybí doporučení OLAFu. Společnost si ale především stěžuje, že pražský soud neoznačil průtahy ministerstva za nelegální.

„Kverulant má za to, že zpráva, která popisuje trestnou činnost premiéra, měla být veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla. Proto Kverulant v srpnu 2018 k soudu zaslal vyjádření, ve kterém se domáhá rozsudku označujícího postup ministerstva za nezákonný,“ píše spolek na svém webu. K textu připojil i celé znění žaloby.

Deník Echo24 se s dotazem ohledně žaloby obrátil také na resort financí. „V tomto případě se nejedná o novou žalobu, nýbrž o pokračování probíhajícího sporu. Ministerstvo financí poskytlo spolku Kverulant požadovanou závěrečnou zprávu OLAF, protože pominuly důvody pro odmítnutí jejího poskytnutí,“ napsal v odpovědi pro Echo24 mluvčí ministerstva Jakub Vintrlík. Resort už v červenci vydal na svých stránkách odůvodnění, podle něhož nebylo dřívější vydání kompletní zprávy možné, protože by některé informace mohly ohrozit průběh šetření.

„Vzhledem k tomu, že Ministerstvo financí bylo dne 16. 4. 2018 informováno Městským státním zastupitelstvím v Praze, že v současné době již nehrozí maření probíhajícího trestního řízení případným zveřejněním zprávy, navrhlo samo MF soudu uspokojit žalobce poskytnutím zprávy. Předmětnou zprávu pak MF dne 19. 7. 2018 v souladu se zákonem sdružení Kverulant zaslalo,“ stojí ve zprávě resortu.

Zpráva už v minulosti unikla

Ministerstvo před časem zveřejnilo pouze část zprávy. Kompletní zpráva OLAF sice již byla dříve zveřejněna, ale nikoliv ministerstvem, které pravost uniklé zprávy navíc nepotvrdilo.

„Přes všechnu snahu o utajení nakonec zpráva na veřejnost unikla. Veřejnost však měla zprávu k dispozici jen díky jakési blahosklonnosti politiků či v důsledku neloajálnosti úředníků. S tím se Kverulant odmítl smířit a úspěšně se soudil o její uveřejnění,“ napsal ředitel společnosti Vojtěch Razima. Zprávu OLAF společnost ke konci července poskytla deníku Echo24. Podívat se na ni můžete na konci textu.

Obvinění z dotačního podvodu

Andrej Babiš čelí obvinění z dotačního podvodu kvůli padesátimilionové dotaci na rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo na Benešovsku. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert.

V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která před několika týdny spornou dotaci státu vrátila.

Kopie závěrečné zprávy OLAF k Čapímu hnízdu by Anonymous ndl6yxr on Scribd

Čtěte také: Kauza Babišova Čapího hnízda – utajovaná zpráva OLAF je kompletně venku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.