Kalousek chce řešit Babiše a GIBS na plénu. ANO se pokusí schůzi utajit

Kauza GIBS

Kalousek chce řešit Babiše a GIBS na plénu. ANO se pokusí schůzi utajitAKTUALIZOVÁNO
Michal Murín Foto:

Foto: GIBS

1
Domov

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek chtěl zařadit mimořádný bod jednání sněmovny kvůli tlaku na šéfa GIBS Michala Murína. Proti němu zahájil premiér v demisi Andrej Babiš kázeňské řízení. Ale kvůli vetu hnutí ANO neuspěl.

„Jsem přesvědčen, že současnou situaci kolem ředitele GIBS nemže sněmovna přejít mlčení. Řada z nás má podezření, že tady dochází k mocenské zvůli v přímém přenosu. A sněmovna má kontrolní pravomoc vůči vládě. Pan premiér by nám to měl vysvětlit. Stejně tak by nám měl vysvětlit skandální výroky, že ředitel GIBS je ohrožením demokracie,“ uvedl pro Echo24 Kalousek.

Zařazení mimořádného bodu se ale nepodařilo. Pod veto se podepsalo 42 poslanců z hnutí ANO. K vetu stačí podle jednacího podpisy 20 poslanců nebo záporné stanovisko dvou poslaneckých klubů.

ANO chce „ututlat“ jednání o Murínovi

Kalousek předem avizoval, že pokud se nedaří mimořádný bod zařadit, bude se snažit vyvolat mimořádnou schůzi. Pro její svolání potřebuje 40 podpisů, které je snazší získat. U mimořádné schůze je ale riziko, že se na jejím začátku neschválí program schůze. To se stalo u posledních dvou mimořádných schůzí, které byly svolány na popud opozice.

Na dopolední tiskové konferenci Faltýnek uvedl, že pokud bude mimořádná schůze svolána, bude požadovat, aby byla uzavřená.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) zahájil kázeňské řízení s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michalem Murínem kvůli přestupku minulý týden. Opozice Babišovi vyčítá, že v roli premiéra bez důvěry a v demisi dělá personální změny. Kritika zaznívá i v kontextu toho, že Babiš je trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo.

Tlak na šéfa GIBS začal Babiš vytvářet během února, kdy za ním Murín několikrát přišel na Úřad vlády. Na konci února poté Murín zveřejnil na webu prohlášení, že ho Babiš vyzval k rezignaci „bez skandálu“. Udělat to měl sám ke konci února, jenže Murín Babišovi nevyhověl. Premiér v demisi poté informoval, že na GIBS poslal kontrolu z ministerstva financí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Babiš zahájil kázeňské řízení s šéfem GIBS Murínem