Část poslanců chce manželství i pro gaye a lesby. Pro jsou i Hřebejk či Navrátilová

Sňatek homosexuálních párů

Část poslanců chce manželství i pro gaye a lesby. Pro jsou i Hřebejk či NavrátilováNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Skupina poslanců navrhla, aby manželství mohli uzavírat i lidé stejného pohlaví. Podle novely občanského zákoníku by měli stejná práva, jako mají v manželství žena a muž. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut zaniklo. Pro zavedení manželství homosexuálů se vyslovila i bývalá tenistka Martina Navrátilová, která je sama lesbické orientace.

Pod předlohu připojilo podpis 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Mezi signatáři nejsou zástupci ODS, SPD Tomia Okamury a KDU-ČSL.

„Základním principem navrhované právní úpravy je poskytnout stejnopohlavním párům a jejich dětem stejnou důstojnost a stejnou ochranu rodinného života, jako je zákonem poskytována manželům a jejich dětem, a zajistit jim tak rovné postavení nejen ve společnosti, ale i v právu,“ píšou předkladatelé v čele Radkou Maxovou (ANO) v důvodové zprávě. Manželé stejného pohlaví by měli podle předlohy stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči.

Nynější registrovaní partneři by měli možnost uzavřít manželství bez toho, že by partnerství museli rušit, nebo v partnerství setrvat podle příslušného, byť rušeného zákona. Předlohu před projednáváním v zákonodárných sborech posoudí vláda. Pokud by novelu Sněmovna a Senát schválily a podepsal ji prezident, byla by účinná od třetího kalendářního měsíce potom, co by vyšla ve sbírce.

S iniciativou poslanců je spokojená kampaň Jsme fér, kterou podporuje řada známých osobností. Videovzkaz pro ně nahrála například bývalá vynikající česko – americká tenistka Martina Navrátilová. „Jsem moc ráda, že v Česku běží debata o tom, že se gayové a lesby mohou brát. A byla bych moc ráda, kdyby moje rodná země, kterou mám tak ráda, uznala můj svazek s Julií,“ řekla pro Jsme fér bývalá tenisová hvězda, která se otevřeně hlásí k lesbické orientaci a od roku 2014 je v manželství s Julií Lemigovou.

Kampaň podporuje mimo jiné také režiséři Agnieszka Hollandová a Jan Hřebejk. „Elton John nebo Martina Navrátilová měli také svatby se svými partnery. Vůbec nevím, proč by tohle mělo v roce 2018 někomu vadit,“ řekl Hřebejk pro Jsme fér. Kampaň podporují také herec a zpěvák Zdeněk Piškula, herečky Hana Vagnerová a Simona Stašová, zpěvačky Ilona Csáková a Petra Janů či herci Petr Vančura a Jan Cina, kteří spolu tvoří pár.

V minulém volebním období byl ve Sněmovně návrh, který by registrované partnerce nebo partnerovi umožnil adopci dítěte svého protějšku. Kritici tehdy varovali před dalším rozšiřováním práv homosexuálních lidí, zastánci poukazovali na zájmy dětí. Předlohu, za kterou rovněž stála Maxová, Sněmovna jen rozjednala v úvodním kole. Do konce volebního období o ní nerozhodla.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Krnáčová v čele. Průvod hrdosti gayů a leseb Prague Pride prošel Prahou

Homosexuálové v Rakousku budou moci uzavírat manželství

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články