Bylo to svinstvo, míní Zaorálek o kauze OKD, předloží ale vlastní zprávu
Kauza OKD
Ministr kultury a bývalý člen sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD Lubomír Zaorálek (ČSSD) není spokojen s výsledky práce komise. Ta podala tento týden 14 trestních oznámení, mimo jiné na politiky ČSSD a bývalého předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD). Zaorálek řekl, že by tato trestní stíhání, v případě, že by působil v komisi až do konce, nepodpořil. SPD Tomia Okamury naopak výstupy z této komise podporuje, ani ona tam ale neměla zástupce své strany, poslanec Lubomír Volný (JAP, dříve SPD) totiž sběhl a v současné době není členem žádného poslaneckého klubu. Zaznělo to v nedělní Partii na TV Prima.
„Tu zprávu v této podobě jak byla přijata, to jsem řekl veřejně, bych nepodpořil. Ona nějak uhnula z toho úkolu, který tady byl. Ono to pro veřejnost vypadá velmi pěkně a jednoduše. Máme tady 14 "wanted". Otázka je, jak je tohle podložené. Podložené to není,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Ministr se obává toho, že se budou stíhaní politici právně bránit a mohli by soudy vyhrát. Poté by jim musel stát zaplatit odškodné. „Já se obávám, že ti, kteří dostali tato sdělení, tak se budou bránit, žalovat ochranu osobnosti a dopadne to jinak. Stát bude platit peníze, bude to dělat ministerstvo financí, na obviněních, která se ukážou jako nepodložená a bez důkazů,“ řekl Zaorálek. Uvedl také, že kauza OKD „byla svinstvo“.
Lubomír Zaorálek zároveň zopakoval, že předloží poslancům vlastní zprávu o tom, jak to podle něj s OKD bylo.
OKD bylo vytunelováno, tvrdí Okamura
Předseda SPD Tomio Okamura je přesvědčen, že byla vytunelována. „Stojím si za svými slovy, protože rozhodně nemůžeme rezignovat na to, že bylo OKD, z mého pohledu, vytunelováno. V roce 2004, kdy byl ministrem financí Bohuslav Sobotka za ČSSD, byl prodán menšinový 46procentní podíl OKD. V té době ohodnotila renomovaná mezinárodní auditorská firma Ernst & Young dokonce na 52 miliard korun, to znamená zhruba šestinásobek ceny na akcii, než za kterou prodal stát svůj podíl. A ocenění znalecké firmy Novota bylo vyčísleno na 22,5 miliardy korun, což je trojnásobek ceny na akcii, jež v přepočtu stát dostal,“ řekl v pořadu Tomio Okamura.
Místopředseda sněmovny však přiznal, že vyšetřovací komise k OKD nemusela zjistit nové skutečnosti. „Myslím si, že v těch zásadních konturách nezjistila (vyšetřovací komise – pozn. red.) nového nic. Ale to přeci neznamená, že na to nebudeme upozorňovat a nebudeme rezignovat či žádat nové prošetření,“ dodal Okamura.
Trestnímu oznámení komise budou čelit vedle Sobotky například bývalý ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban a ministr průmyslu a obchodu za ODA a nynější prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, podnikatelé Zdeněk Bakala a Viktor Koláček, kteří byli s OKD spojeni, i další lidé.
Zaorálek se s Okamurou shodl na odmítavém postoji k vládní čtvrti
Zaorálek se s Okamurou shodli v kritické postoji ke krokům pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a městské rady, které vedly ke konci partnerské smlouvy mezi Prahou a čínským Pekingem. Praha usilovala o vyškrtnutí ustanovení o uznávání jedné Číny. Podle Zaorálka i Okamury byly kroky pražských radních nekompetentní, byť i čínská reakce byla prý přehnaná. „Nejsem si jist, zda pražští konšelé vnímají všechny souvislosti, kde dnes svět je,“ uvedl Zaorálek. Okamura je nařkl z toho, že Česko připravili o miliardy korun, například v souvislosti s očekávaným úbytkem čínských turistů.
Oba politici v debatě opět odmítli plány premiéra Andreje Babiše (ANO) na výstavbu vládní čtvrti v Praze-Letňanech. Zaorálek trvá na tom, že plán je finančně nevýhodný a pro město škodlivý. Okamura kritiku opřel o stanovisko svého bratra, urbanisty Osamu Okamury. Poukazoval na dopravní zatížení v okolí případné čtvrti ve špičkách a záporný vliv na životní prostředí, vznik mrtvé čtvrti mimo pracovní dobu nebo ztrátu významné ekonomické síly v centru města.