Ministerstvu vnitra vadil Duškův pořad o koronaviru. YouTube a další ho smazaly
SMAZANÝ ZÁZNAM PŘEDSTAVENÍ
Záznam divadelního představení Malá vizita herce Jaroslava Duška bylo staženo z různých internetových serverů, protože dle Centra proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) v něm zazněly neověřené informace o alternativní léčbě koronaviru, potažmo nemoci covid-19. Video přitom mělo více než milion shlédnutí na YouTube. V představení například zaznělo, že koronavirus lze léčit antabusem, čili lékem na alkoholismus. Na postup útvaru pod ministerstvem vnitra nyní doléhá kritika, upozornil server iRozhlas.
Zaměstnanci centra proti terorismu zaslali několika serverům a společnostem mail, v němž žádali o smazání záznamu představení. Video následně smazaly například servery uloz.to a YouTube, či společnost Seznam.cz. Například YouTube video smazal již ke konci března, přičemž autorům videa server řekl, že záznam představení porušuje „pravidla komunity“. Herec Jaroslav Dušek Českému rozhlasu Plzeň tehdy sdělil, že „dál už YouTube neodpověděl nic.“
Tiskový mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel sdělil, že se jedná o standardní postup, přičemž CTHH se opíralo o analýzu ministerstva zdravotnictví.
Na postup CTHH si stěžuje například Oldřich Kužílek. „Jde o překročení pravomocí v několika rovinách. Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám opustilo striktně vymezenou oblast dezinformací a přivlastnilo si právo rozhodovat, co je správný názor, navíc na ideologickém základě,“ uvedl Kužílek, který je zároveň spoluautorem zákona o právu na informace. Ten navíc zmínil, že resort vnitra své výhrady k videu neprezentovalo transparentně.
Na koronavirus antabusem či kokosovým olejem
V pořadu, v němž kromě Jaroslava Duška pravidelně vystupuje Petr Knotek zvaný „Pjér la Še'z“, hovořil i léčitel Milan Calábek. Ten zde tvrdil, že koronavirus lze léčit například lékem antabus, který se běžně používá k léčbě závislosti na alkoholu, společně s glukonátem měďnatým. Ministerstvo zdravotnictví ve své analýze výroků, které v pořadu zazněly, uvedlo, že „tento léčivý přípravek není určen k léčbě virových onemocnění a vzhledem k výše uvedenému mechanismu účinku nemůže ani jako antivirotikum fungovat“.
Calábek v pořadu také tvrdil, že ibuprofen, který se využívá například při léčbě kašle či horečky, dle něj může průběh nemoci covid-19 zhoršovat. Naopak pro léčbu doporučil například kokosový či olivový olej, přičemž kokosový dle něj má fungovat určitě.
Analýzu ministerstva zdravotnictví si můžete přečíst níže:
Analyza Sukl Duse k o Koronaviru by newsroom on Scribd