1 komentář

Rovnováha ve společnosti

komentář

Veřejnou debatu a směřování společnosti se snaží ovlivňovat různé entity. Na prvním místě politici, média, veřejně známé osobnosti, různé neziskové organizace a samozřejmě klíčové osobnosti ekonomiky a byznysu. Je to přirozené a normální a chtělo by se říct, že to vše je součástí ideálu demokracie, tedy občanské společnosti.

Samozřejmě každá entita má různou sílu a vliv, jedna ho má silnější, jiná ho násobí v množství spojení a intervalu zásahů do veřejného prostoru. Když ale se vyjádří nejbohatší Čech, který většinu času mlčí, navíc v letní sezoně okurek, efekt je značný. Jen stěží lze měřit, jestli je větší, než když se jiní bohatí lidé rozhodli obrátit se ke společnosti a hlásit se k odkazu Václava Havla, podpoře protikorupčních hnutí, rozvoji občanské společnosti, podpoře menšin, diverzity, inkluze či různých sexuálních hnutí, nicméně jeho výstup zarezonoval. Je to jeho právo jako jakékoli jiné entity či individuality.

Každý ať si pak zváží sám, co je pro něj důležité a k jakým myšlenkám se přihlásí. A o to konečně jde, o souboj idejí, hledání cest a kompromisů, které vedou ku prospěchu celku. Petr Kellner se ve výroční zprávě své společnosti přihlásil k tradičním hodnotám, které nejsou zrovna módní, i když, jak často zdůrazňuje jedna naše redakční kolegyně: podpora konzervativních hodnot je punkových projevem dneška. Hájit tradice, hodnoty přirozenosti a normálnosti jde proti proudu zavedených médií a významné části akademických a intelektuálních elit, a proto přináší velká rizika a reputační ztráty ve veřejném prostoru; pro rovnováhu a nevyšinutý vývoj společnosti je však klíčové.

Společnost nejen u nás je polarizovaná, uhnízděná v zákopech s rostoucí neochotou jakkoli se dohodnout s druhou stranou. Říká se tomu kulturní válka, zatím.


/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.