Splňte své sliby, vyzývají studenti Babiše. Chtějí sehnat milion podpisů

řídit stát jako stát

Splňte své sliby, vyzývají studenti Babiše. Chtějí sehnat milion podpisůNOVÉ
Premiér Andrej Babiš Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

mh

Milion podpisů pod svou výzvu premiérovi Andreji Babišovi shání studentské hnutí „Chvilka pro Andreje“. Studenti v ní po šéfovi ANO žádají splnění slibů, které dal občanům ve své „předvolební smlouvě“, a uvádí deset bodů, které by měl splnit, aby byl premiérem všech občanů. Podle studentů by měl mimo jiné ukázat, že bude dodržovat právní stát, bránit svobodu médií a nebude ve svých rukách hromadit moc.

Studentskou výzvu „Chvilka pro Andreje“ podepsalo do současnosti téměř šest tisíc lidí. Mezi nimi i sedm poslanců a sedm senátorů, například Miroslava Němcová (ODS), Mikuláš Peksa (Piráti), Marek Výborný (KDU-ČSL) nebo Ondřej Veselý (ČSSD). Mezi dalšími podepsanými je také řada profesorů, umělců či vědců. Výzvu podepsal i prezidentský kandidát Marek Hilšer.

Studenti výzvu poprvé představili 17. listopadu na shromáždění Pravda nemá alternativu. S potleskem přítomných se setkal především čtvrtý bod výzvy, který reagoval na Babišovo prohlášení, že chce stát řídit jako firmu, a ve kterém ho studenti naopak žádali, aby vedl stát jako stát.

Babišovi studenti výzvu předali tentýž den na Národní třídě, kde uctil památku sametové revoluce. Andrej Babiš na ni reagoval 1. prosince, kdy iniciátory pozval na osobní schůzku.

Ti však takové pozvání odmítli otevřeným dopisem s tím, že nejednají pouze za sebe, nýbrž za všechny signatáře výzvy a že tedy požadují na veřejnou výzvu veřejnou odpověď. Zároveň premiérovi nabídli možnost setkat se na veřejné debatě, kde by mohl na výzvu reagovat a vysvětlit občanům, co konkrétně bude pro demokracii v ČR dělat. „O možnostech uskutečnění schůzky, na níž by Andrej Babiš poskytl veřejnou odpověď na výzvu, dále vyjednáváme,“ uvedl jeden z jejích iniciátorů, student filozofie, Mikuláš Minář.

Celé znění výzvy naleznete zde.

Čtěte také: Babišova vláda začala „makat“. Sraz v 6:30 a na programu vyhazov náměstků

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.