1 Narozena 1908

Žila 110 let, za války skrývala Židy. V Polsku zemřela nejstarší řádová sestra

Nové

Témata: , ,

Ve 110 letech zemřela v Polsku Cecylia Roszaková, která byla považována za nejstarší řádovou sestru na světě a která během druhé světové války zachraňovala Židy. Podle agentury AP mluvčí polské biskupské konference Pawel Rytel-Andrianik potvrdil informaci, že Roszaková zemřela minulý týden v dominikánském klášteře v Krakově.

Roszaková se narodila v březnu 1908 ve Velkopolsku a do kláštera vstoupila v 21 letech. V roce 1938 se se skupinou řeholnic vydala do tehdy polského Vilniusu, kde založily nový klášter. V něm ukrývaly Židy, kteří uprchli z tamního ghetta. Za to se jí v roce 2009 dostalo od jeruzalémského památníku obětí holokaustu Jad Vašem titulu Spravedlivý mezi národy.

Před několika lety ostatním sestrám prý řekla, že „život je krásný, ale krátký“. Tajemství její dlouhověkosti podle ní spočívalo v modlitbě a učení se cizích jazyků.

Čtěte více: Na Borneu objevili nejstarší malbu zvířete na světě, rudá silueta znázorňuje tvora podobného býku


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.