1 ÚBYTEK POPULACE

V Japonsku, říši dlouhověkosti, rekordně ubývá obyvatel. Dětí je nejméně od roku 1899

, NOVÉ

Témata: , , ,

Japonsko zažilo v letošním roce přirozený úbytek populace, který nemá obdoby. Zároveň se v této rychle stárnoucí zemi narodilo rekordně málo dětí. S odkazem na oficiální vládní statistiky a zprávu japonského ministerstva zdravotnictví o tom informuje server CNN.

V roce 2018 se podle ministerstva zdravotnictví v zemi narodilo 921 000 dětí, což je nejnižčí číslo od roku 1899, kdy se statistika začala vést. Počet dětí se tak oproti minulému roku snížil zhruba o 25 000 a už třetím rokem zůstává pod hranicí jednoho milionu.

Zároveň dosáhla rekordního čísla (od konce druhé světové války) i statistika úmrtnosti. V Japonsku zemřelo v letošním roce 1,369 milionu lidí. Celkový přirozený úbytek populace tak činí zhruba 448 000, což je nejvyšší naměřený přirozený úbytek vůbec.

Japonsko je velmi rychle stárnoucí zemí, v níž je už více než 20 % populace starší 65 let. V letošním roce činí celková populace Japonska na 124 milionů lidí, ovšem podle odhadů by se do roku 2065 mohla snížit až na 88 milionů.

Japonský premiér Šinzo Abé chce zabránit tomu, aby do roku 2060 poklesla populace pod hranici 100 milionů. V roce 2017 proto vláda oznámila, že bude investovat miliardy dolarů na ulehčení finančních i dalších obtíží spojených s výchovou a studiem nejmenších dětí.

Čtěte dále: Světové vánoční kalorické bomby? V Japonsku jedí třeba kyblík kuřat z KFC

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.