ODS chce v daňovém balíčku zrušit superhrubou mzdu a snížit daně

Daňové zákony

ODS chce v daňovém balíčku zrušit superhrubou mzdu a snížit daněNOVÉ 2
Domov
Sdílet:

Opoziční ODS chce do vládního daňového balíčku, který Sněmovna dnes propustila do dalšího kola projednávání, vložit své daňové návrhy. Bude chtít například zrušit takzvanou superhrubou mzdu nebo tři sazby daně z přidané hodnoty. Při prvním čtení daňového balíčku to na plénu oznámil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) však poukazovala na rozpočtové dopady, které by to přineslo.

Stanjura prohlásil, že kdyby politickou vůli ke zrušení superhrubé mzdy mělo vládní hnutí ANO a ODS, pak už by to byla většinová politická vůle ve Sněmovně a superhrubá mzda by byla zrušená. Obě strany mají ve Sněmovně dohromady 103 poslanců. Jak řekl, šlo o bod, který mělo ve volebním programu ANO i ODS. Ministryně Schillerová argumentovala mimo jiné tím, že podle výpočtů ministerstva financí by to znamenalo dopad do rozpočtu až 70 miliard korun.

Ministryně Schillerová řekla letos v dubnu, že vládní návrh ke zrušení superhrubé mzdy a solidární přirážky předloží až v příštím roce. Platit by měl od roku 2020. Občanští demokraté navrhli zrušení superhrubé mzdy v samostatné novele zákona o daních z příjmů. Vláda s ní v září vyslovila nesouhlas.

Zdanění superhrubé mzdy zavedl zákon z roku 2007. Znamená to, že základem daně z příjmů u zaměstnanců je hrubá mzda zaměstnance navýšená o odvody zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění.

"Budeme určitě navrhovat zrušení tří sazeb DPH," řekl také Stanjura. Navrhnout chce návrat ke dvěma sazbám. Debatovat chce i o zrušení silniční daně nebo daně z nabytí nemovitostí. V případě silniční daně argumentoval, že její výnos je nízký, ale je s ní spojená agenda. Daň z nabytí nemovitých věcí zdražuje bydlení, uvedl.

Ministryně však oponovala tím, že zrušení daně z nabytí by znamenalo výpadek příjmů rozpočtu 13 miliard korun a u silniční daně asi 6,5 miliardy korun.

Vládním daňovým balíčkem se nyní bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Poslanci mu zkrátili lhůtu k projednání z obvyklých 60 na 30 dnů. Druhé čtení na plénu, kdy bude možné předkládat pozměňovací návrhy, by tak mělo přijít na řadu začátkem prosince.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články