Konec krále Izraele. Netanjahu si za svoji politickou porážku může sám
ECHOPRIME
Nejdéle sloužící izraelský premiér v dějinách Benjamin Netanjahu, díky své politické dominanci také přezdívaný „král Bibi“ a „kouzelník“, po dvanácti letech v úřadě končí. Jeho protivníkům v Knesetu, jak se nazývá izraelský parlament, se podařilo sestavit koalici, která má v podstatě jediný cíl, odstavit Netanjahua od moci.
Pro začátek je třeba uvést, že Netanjahuův konec vůbec není tak jistý, jak se může zdát. Ja’ir Lapid, bývalý novinář a populární moderátor, nyní lídr strany Ješ atid (doslova Budoucnost existuje), sice informoval prezidenta Re’uvena Rivlina, že má dostatek hlasů k sestavení vlády, ale jde o dost nesourodý slepenec. Kromě středové Lapidovy strany Ješ atid, která se opírá o hlasy sekulární střední třídy, je součástí koalice sedm dalších stran napříč politickým spektrem. Přestože Ješ atid je z koaličních stran největší, má 17 poslanců, Lapid se obětoval a novou vládu zpočátku nepovede.
Premiérem se stane Naftali Bennett ze strany Jamina, přestože ta ve volbách získala jen sedm křesel. Hlavou vlády bude do roku 2023, kdy se vystřídá s Lapidem. Sám Bennett charakterizuje Jaminu jako napravo od Netanjahuova Likudu. V tisku je občas charakterizován jako izraelský nacionalista. Odmítá dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu a prosazuje anexi některých palestinských území. V minulosti vedl organizaci reprezentující izraelské osadníky na těchto územích. Hlásí se k modernímu ortodoxnímu judaismu a neustále nosí kipu (jarmulku), kterou si ke své téměř holé lebce lepí speciální páskou. Ekonomicky je však pravicový liberál, hlásí se k tradici Reagana a Thatcherové a slibuje hlavně škrtat daně. Jako téměř všichni Izraelci sloužil v armádě. Byl členem komand Sajeret Matkal a Maglan. Bojoval v několika válkách, naposled byl v roce 2006 povolán ze zálohy, aby se účastnil operací v Libanonu. Před vstupem do politiky založil start-up, který v roce 2005 prodal za 145 milionů dolarů.
Celý text Ondřeje Šmigola si přečtěte už nyní na ECHOPRIME nebo v tištěném vydání Týdeníku ECHO od čtvrtka na stáncích. Objednat si jej můžete zde.