1 Týdeník Echo

Týdeník Echo: Co číst v této době, jak to vidí Bukovskij a čínská filmová propaganda

NOVÉ

Témata:

Titulním tématem nového čísla Týdeníku Echo jsou tipy osobností na knihy, které přinášejí odpovědi na otázku, jak pochopit dnešní dobu. Po respondentech jsme žádali nikoli tip na „knihu roku“, nýbrž doporučení, které by čtenářům usnadnilo orientaci v současném chaosu – knižním, myšlenkovém, politickém i ideologickém.

Vznikl soupis „povinné četby“ od Platona přes Komenského a Čapka až po současné autory. Anketní otázka zněla: „Kterou knihu byste doporučili ostatním, neboť jste přesvědčeni, že je důležitá, nebo dokonce nezbytná k pochopení světa, ve kterém žijeme?“ Odpovědi nám zaslali mimo jiné psychiatr Radkin Honzák, někdejší český premiér a předseda Senátu Petr Pithart, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský či předsedkyně Akademie věd Eva Zažímkalová. 

Za přečtení zcela jistě stojí exkluzivní rozhovor Daniela Kaisera s předním ruským intelektuálem Vladimírem Bukovským, někdejším politickým vězněm v éře Leonida Brežněva, který byl roku 1976 vyměněn na Západ za vůdce chilských komunistů Luise Corvalána, jehož politickou kariéru ukončil Pinochetův převrat v roce 1973. Bukovskij, jenž se v těchto dnech dožívá 76 let, říká: „Mě nezajímá, co je napravo, nalevo a ve středu, mám jiné kritérium: Je to pravda, nebo ne?“ A na otázku, jak vypadá jeho každodenní život, odpovídá otevřeně: „Můj život nebude pro čtenáře zajímavý. Jsem vážně nemocen. Trvá to už několik roků. Před třemi lety jsem prodělal složitou a nebezpečnou operaci srdce, po ní jsem se už úplně nezotavil. Nemohu chodit, jsem odkázán na vozík, neopouštím dům. Musím brát spoustu léků, absolvovat různé lékařské testy a pozorování. Svět dnes sleduji v zásadě přes internet. Nejenže už se neúčastním žádných aktivit, ale už ani nezasahuji do debat. Dívám se internetovou škvírou do světa.“

Nad novými čínskými filmy s vojenskou a vlasteneckou tematikou se zamýšlí Lukáš Visingr. Jeho článek V režii strany a armády začíná slovy: „Kina v Číně lákají narůstající počet diváků a Hollywood často čelí obviněním, že při natáčení svých ,trháků‘ stále víc zohledňuje spíš čínský než americký trh. ,Říše středu‘ ale zdaleka nespoléhá pouze na zahraniční produkci, protože kasovní rekordy tam lámou domácí snímky, které nezřídka nesou silné propagandistické poselství čínské armády. Vydává se Čína stejnou cestou jako kdysi sovětská válečná kinematografie?

To a ještě řadu dalších textů (mj. rozhovor s hercem Michalem Suchánkem) přináší nové číslo Týdeníku Echo.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.