Pád tradičních stran v Německu pokračuje. CDU/CSU by volila už jen čtvrtina Němců

Pád tradičních stran v Německu pokračuje. CDU/CSU by volila už jen čtvrtina NěmcůNOVÉ
Svět

šok z průzkumu

jhr Echo24

Velké německé koalici křesťanských stran CDU/CSU a tamější sociální demokracie (SPD) se v průzkumech daří stále hůře. A propad pokračuje i po bavorských zemských volbách z minulého týdne. Unie se sice v zatím posledním průzkumu pro nedělní vydání deníku Bild znovu umístila na první příčce, ovšem se ziskem pouhých 25 procent, což značí hned nekolikaprocentní propad oproti zářijovým šetřením. SPD by volilo jen 15 procent voličů. Posílili jen němečtí Zelení, kteří poskočili na 19 procent.

CDU/CSU ještě v druhé polovině září průzkumy přisuzovaly 30 procent příznivců. Říjnové výsledky tak znamenají pětiprocentní pokles. Tehdy druhá SPD spadla z 18 procent na nyněších 15. Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) si stále drží svých 15 procent. Svobodná demokratická strana (FDP) a Levice (Die Linke.) mají po 10 procentech. A tak z velkých subjektů posílili po úspěchu v Bavorsku jen Zelení.

Zemské volby v Bavorsku vyhrála vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU). Zisk 37,2 procenta hlasů ale pro ni představuje nejhorší výsledek za téměř 70 let. Druhou nejsilnější stranou se stali Zelení (17,5 procenta hlasů) a do bavorského parlamentu se poprvé dostala protestní Alternativa pro Německo (AfD) s 10,2 procenta hlasů. Volební účast byla 72,4 procenta.

Šetření uskutečnil institut Emnidpro mezi 11. a 17. říjnem 2018. Odpovídalo 1609 respondentů, a to na výzkumnou otázku „Jakou stranu byste volili, kdyby se příští neděli konaly volby do německého Spolkového sněmu?“

Čtěte také: V bavorském sněmu jsou nově členové AfD sledovaní kontrarozvědkou

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články