BIS nemá se systémem dálničních známek nic společného, ohradila se tajná služba
SYSTÉM EVIDENCE
Bezpečnostní informační služba (BIS) označila za hoax informace objevující se na sociálních sítích, podle nichž mají tajné služby v systému evidence dálničních známek spravovat určitý kamerový systém a navíc neplatit za dálniční známky u svých vozidel. Zakázka na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky vzbudila v posledních dnech zájem a kritiku kvůli ceně 401 milionů korun.
BIS na svém Twitteru označila informace za hoax. „Je to dezinformace. BIS nemá ani nikdy neměla mít s touto evidencí nic společného. A pro doplnění – dálniční známky platíme,“ uvedla BIS.
Upozorňujeme média i veřejnost na šířící se hoax, který tvrdí, že v rámci systému evidence dálničních známek má BIS spravovat jakýsi kamerový systém. Je to dezinformace. BIS nemá ani nikdy neměla mít s touto evidencí nic společného. A pro doplnění – dálniční známky platíme.
— BIS (@biscz) January 20, 2020
Informace o zapojení tajných služeb se objevily na sociálních sítích, například server Hlídač Státu na Twitteru uvedl, že „zakázka je napřímo utajovaná z jediného důvodu – bude obsahovat malou db vozidel tajných služeb, které mýto nebudou platit“.
Součástí řešení má prý být malá databáze vozidel tajné služby, která známky mít nemusí.......
— Filip Machotka (@FMachotka) January 17, 2020
Stát se pokusí zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky zrušit, případně výrazně zredukovat. Zakázka by měla být rozdělena tak, aby se stát věnoval jen tomu, co je důležité z hlediska bezpečnosti a provozu kamerového systému. Servisy směřující k občanům by měl přenechat třetím stranám. Po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) to novinářům řekl podnikatel v informačních technologiích Tomáš Vondráček.
Zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun získala od Státního fondu dopravní infrastruktury bez soutěže společnost Asseco Central Europe. Způsob přidělení a cenu zakázky kritizuje opozice, nelíbí se ani Babišovi. Někteří lidé z oboru uvedli, že podobný projekt by mohl stát kolem 40 milionů korun.
Vondráček dříve vyzval k uspořádání veřejného hackathonu na sociální síti LinkedIn. Výsledek této akce, jež se uskuteční o víkendu, by měl stát využít v zakázce na e-shop dálničních známek, řekl Vondráček. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.
Systém elektronických vinět má začít fungovat od příštího roku, nahradí dosavadní papírové kupony. Zakázka na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky byla vedena v utajovaném režimu a nebyla pro ni vyhlášena klasická veřejná soutěž. Podle šéfa Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyňka Hořelici byl tento postup zvolen kvůli požadavkům zpravodajských a bezpečnostních služeb.
Fond dopravy také upozornil, že on-line prodej dálničních známek je pouze částí pořizovaného systému. Systém musí bez výpadku a vnějšího ohrožení finanční části nebo osobních údajů zajistit výběr zhruba šesti miliard korun do státního rozpočtu ročně, uvedl. Systém přejde do majetku státu a za výpadky může dodavatel podle fondu čelit vysokým sankcím.