Edice Echo: Váhání USA nechalo Moskvě pro Československo volné ruce

Nová kniha Edice Echo

Edice Echo: Váhání USA nechalo Moskvě pro Československo volné ruceNOVÉ
Invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 Foto:

Domov

Echo24

V rámci Edice Echo právě vychází kniha Podívám se na to ráno, která mapuje události okolo sovětské okupace Československa v srpnu 1968 optikou USA. Publikace obsahuje dokumenty amerického ministerstva zahraničí, které do češtiny poprvé přeložil a opatřil komentářem Tomáš Smetánka. Některé z nich třeba popisují váhavý postoj Spojených států k invazi, která se pak odehrála o pár týdnů později. Ukázku si můžete přečíst níže.

Rozhodná akce mohla zabránit studené válce

Tehdejší náměstek ministerstva zahraničí USA Eugene V. Rostow považoval neschopnost amerických představitelů zabránit komunistickému převzetí moci v Československu 1948 za jednou z nejvážnějších chyb poválečné zahraniční politiky. „Rozhodná diplomatická akce tehdy – v době našeho jaderného monopolu – mohla zabránit studené válce. Podobně naše veřejné prohlášení v roce 1956, že nezasáhneme, dalo Sovětům úplnou volnost. Je zjevné, že se situace zásadně změnila,“ píše se v memorandu resortu z 10. května 1968.

Uvolňující se napětí považovaly Spojené státy za možnost skutečného zlepšení politického klimatu v Evropě, které by vedlo ke vzájemnému a vyrovnanému snížení sil. „Pokrok tímto směrem by se zastavil, kdyby Sověti zasáhli v Československu. (…) Rusové určitě váhají. Proto ta správná chvíle pro odstrašující signál je teď. Až překročí hranici, bude už pozdě,“ dodal tehdy Rostow.

Zveme vás na křest spojený s autogramiádou, přijďte se seznámit s novinářem a diplomatem Tomášem Smetánkou, který uvede svou knihu Podívám se na to ráno ve středu 12.9. v 16:30 v prodejně Českého rozhlasu, Vinohradská 12, Praha 2.

Novou knihu Podívám se na to ráno si můžete objednat zde.

V paměti byla maďarská zkušenost

Ještě ve stejný den obdrželo americké ministerstvo zahraničí telegram z velvyslanectví v Německu, který se věnoval otázce, jaká by měla být reakce USA v případě sovětské vojenské intervence v Československu.

„Je samozřejmě nevyhnutelné připomenout si maďarskou zkušenost. Podstatný rozdíl v případě Československa je ovšem přítomnost značných sil USA v Německu. To znamená, že na rozdíl od maďarského případu teoreticky můžeme signalizovat naši podporu české vládě přesunem našich jednotek blíž k české hranici anebo, ano, překročit hranici, abychom Čechům pomohli odvrátit sovětský útok,“ stojí v telegramu z Německa.

O patnáct dní později přišel také telegram z velvyslanectví v Československu. V něm zaměstnanci vyjádřili skepsi tomu, že by se mohla v Československu za komunistickou fasádou úspěšně obnovit demokracie. „Ale aniž bychom podléhali apokalyptickému vizionářství, je zřejmé, že důsledky i jen částečného úspěchu by dosáhly daleko za hranice této malé země,“ stojí ve zprávě adresované ministerstvu zahraničí USA.

Spojené státy ale stále váhaly, zda zasáhnout. Kdyby česká vláda a lidé vzdorovali a požádali o pomoc OSN a NATO, mohli by Američané stát před nebezpečným dilematem. „Bylo by těžké vysvětlit, proč Charta OSN chrání proti agresi Koreu, ale ne Československo. Jistěže je Československo v sovětské sféře vlivu. Ale ta skutečnost stěží ospravedlní vraždu za bílého dne. A kdyby ve východní Evropě vypukl boj, vývoj věcí by se mohl vymknout z rukou úplně,“ zaznělo 20. července 1968 v memorandu náměstka ministra zahraničí USA.

Více se dočtete v knize Podívám se na to ráno, kterou si můžete objednat zde.

Čtěte také: Edice Echo: Reakce prezidenta USA na okupaci ČSSR? Chabá, nezřetelná, vyhýbavá