Pekárna Agrofertu brzy zaplaví Česko toasty. Získala na ně dotaci 100 milionů

moderní linka Penamu

Pekárna Agrofertu brzy zaplaví Česko toasty. Získala na ně dotaci 100 milionůNOVÉ
Sídlo Agrofertu Foto:

FOTO: commons.wikimedia.org/Šjů

1
Domov

mh

Šest tisíc toastových chlebů za hodinu bude brzy chrlit nová linka pekárny Penam, která spadá do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. A to díky 100milionové dotaci, kterou firma obdrží z fondů Evropské unie. Dotace pokryje čtvrtinu celé investice a podle konkurence pokřiví situaci na trhu. Informaci přinesl server ihned.cz.

Nová linka bude do plného provozu spuštěna během pár týdnů. „Zatím jedeme ve zkušebním provozu. Spustili jsme ho na přelomu ledna a února,“ řekl serveru Jaroslav Kurčík, předseda představenstva a generální ředitel pekárenské skupiny Penam.

Nový chléb, který bude vyrábět linka v Herinku u Prahy, by měl být zdravější, bez konzervantů, chutnější a s delší trvanlivostí.

Konkurenční společnost United Bakeries dle svého vyjádření podobný chléb vyrábí již osm let. „Výrobek bez konzervantů a se sníženým obsahem soli tady už dávno je. Netřeba ho vyvíjet a už vůbec ne dotovat,“ uvedl pro ihned.cz mluvčí pekárny Jaroslav Pomp. Upozornil také, že jejich firma na svou linku žádnou dotaci neobdržela.

Pekárenská společnost United Bakeries má s Agrofertem dlouhodobý spor. Agrofert v roce 2010 usiloval o spojení dvojky pekárenského trhu United Bakeries se svým Penamem. Agrofert tehdy zaplatil zálohu 100 milionů korun, jenže v roce 2013 spojení definitivně padlo. United Bakeries z toho vinila Agrofert, ten naopak tvrdil, že jednání ukončila společnost United Bakeries.

Spor dospěl až k soudu. Ten loni v dubnu rozhodl, že United Bakeries musí vrátit společnosti Agrofert stomilionovou zálohu na chystaný, ale nedokončený nákup. Skupina musí Agrofertu navíc doplatit 36 milionů korun na úrocích, dalších deset milionů korun bude platit za náklady soudního řízení. Společnost United Bakeries se proti rozhodnutí dovolala k Nejvyššímu soudu.

Čtěte také: Vláda odmítla strop pro přímé dotace velkým farmám. Nahrává to i Agrofertu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.