„Sexy“ fanynky i obtěžované novinářky. Sexismus je hlavní problém MS v Rusku, tvrdí FIFA

Fotbal a sexismus

„Sexy“ fanynky i obtěžované novinářky. Sexismus je hlavní problém MS v Rusku, tvrdí FIFANové
Svět

nin Echo24

Největším problémem Mistrovství světa v Rusku není rasismus, homofobie nebo výtržnosti, ale sexismus. Alespoň to tvrdí antidiskriminační expertní skupina Fare Network, která pro Mezinárodní federaci fotbalových asociací (FIFA) vyhodnocuje projevy diskriminace na fotbalovém šampionátu. Během oficiální tiskové konference před zápasem Anglie a Chorvatska to uvedli zástupci FIFA. Jako projevy sexismu vnímájí obtěžování novinářek, žen v ulicích ruských měst, ale i přílišné zabírání „sexy“ fanynek v hledišti.

Vzhledem k přístupu Ruska k homosexualitě a radikálních skupin fanoušků před šampionátem panovaly především obavy z výtržností a homofobie. „Celkově jsme se šampionátem spokojeni, co jsme ale podcenili, byla míra sexismu na Mistrovství světa 2018,“ uvedl na konferenci Piara Powar, výkonný ředitel Fare Network.

„Náš tým zaznamenal více jak 30 případů, kdy byly většinou ruské ženy na ulicích obtěžovány fotbalovými fanoušky, ale skutečné číslo je pravděpodobně desetkrát vyšší,“ uvedl ředitel expertní skupiny. Antidiskriminační tým zaznamenal i několik případů, kdy byly osahávány nebo líbány novinářky během přímého přenosu.

Mnohem větší diskuzi ovšem vzbudil výrok Federica Addiechiho, šéf komise FIFA pro udržitelnost a diverzitu. Ten novinářům potvrdil, že je v zájmu FIFA, aby se méně zabírali atraktivní fanynky v hledišti během utkání. „Mluvili jsme jak s vlastní produkční firmou, tak s držiteli vysílacích práv v jednotlivých zemích,“ prohlásil Addiechi. Ti všichni byli vyzváni, aby omezili záběry na pohledné nebo vyzývavě oblečené dívky a ženy.

„Je to jedno z témat, kterým se chceme věnovat i v budoucnu – je to přirozený vývoj,“ odpověděl Addiechi na otázku novináře, zda se jedná o oficiální politiku FIFA. „Zatím to není součástí aktivní kampaně, ale snažíme se bojovat proti tomu, co není správné.“ FIFA novou politikou může reagovat i na případ pohledné ruské fanynky, jejíž fotka z utkání mezi Saúdskou Arábií a Ruskem obletěla svět. Ruska s tradiční pokrývkou hlavy na sebe strhla mediální pozornost, když vyšlo najevo, že je pornohvězda.

Jako sexistické jsou vnímány i soutěže o nejvíc atraktivní fanynky. Do problémů se tím dostala agentura Getty Images, která na konci června zveřejnila galerii „nejžhavějších“ fanynek na mistrovství. Galerii agentura propagovala i na svých sociálních sítích, po vlně kritiky vše smazala a kritikům se omluvila. „Publikovali jsme příspěvek o nejvíc sexy fanynkách na MS 2018, který neodpovídá našim profesním standardům. Tato chyba nás mrzí a příspěvek jsme odstranili. Fotbalový šampionát přináší mnoho zajímavých příběhů a my uznáváme, že tohle nebyl jeden z nich,“ uvedla společnost na svých stránkách.

S nařčeními ze sexismu se fotbalový šampionát potýkal ještě před začátkem prvních utkání. Pozdvižení vyvolala argentinská příručka skýtající návštěvníkům nadcházejícího mistrovství světa rady, jak se dvořit Ruskám coby hostitelkám šampionátu. Argentinská fotbalová asociace AFA byla kritizována za sexismus, později se však omluvila, příručka byla podle ní vytištěna omylem.

Čtěte více: Maradona znovu ve středu pozornosti. Pustil se do kritiky FIFA a rozhodčích

#MeToo v soutěži krásy. Americké miss už nebudou chodit v plavkách