Kandidáti na hejtmana z Ostravska nechtějí do ČT do Prahy kvůli covidu
PŘEDVOLEBNÍ DEBATA ČT
Kandidáti na hejtmana z Moravskoslezského kraje si stěžují, že se jim nechce na předvolební debatu České televize (ČT) do Prahy. Stojí za tím výrazně zhoršená situace ohledně pandemie koronaviru. Napsali i společný dopis zástupci šéfredaktora zpravodajství České televize Františku Lutonskému, v němž žádají přesun do ostravského studia. Česká televize ale změnu místa konání odmítla. Za kandidáty o tom informoval současný hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). On i další kandidáti však nakonec na debatu do Prahy pojedou.
„Považujeme za skutečně problematické, abychom museli cestovat dlouhé hodiny do Prahy tam a zpět v době, kdy je právě Praha vysoce rizikovým místem nákazy covid-19 a kdy i náš čas je velmi omezen,“ napsali kandidáti v dopise zástupci šéfredaktora zpravodajství Lutonskému s tím, že debata by zcela jistě šla se stejnými hygienickými opatřeními uspořádat i v ostravském studiu. „Nemyslíme si, že klíčové jsou kulisy, ale diskuze samotná,“ stojí v dopise, který na svém twitteru zveřejnil hejtman Vondrák.
Na žádosti panuje mezi kandidáty vzácná shoda. Pod dopis se podepsali téměř všichni lídři kandidátek do krajských voleb v Moravskoslezském kraji. Mezi nimi například Zuzana Klusová (Piráti), Jakub Unucka (ODS), Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Petr Kajnar (ČSSD) či Josef Babka (KSČM) a další. Debata se má konat ve čtvrtek večer.
Takže doplňuji i náš dopis, na který jsme dostali Vaši zamítavou odpověď: https://t.co/3z1g1ZNzZl pic.twitter.com/t61Pc8xJCb
— Ivo Vondrak (@ivondrak) September 23, 2020
Česká televize ovšem přesunutí debaty v dopise, který napsal ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal, rezolutně odmítla. „Vážený pane hejtmane, (...) vaší žádosti bohužel nemůžeme vyhovět. O přesunu krajských předvolebních diskusí do Prahy z důvodů bezpečnosti jste vy a další pozvaná byli opakovaně informováni nejdříve 11. září a podrobně pak následně 14. září, tedy více než před týdnem a nemám informaci, že byste tento krok ČT rozporovali,“ uvedl Šámal v dopise s tím, že snahou je mimo jiné zajistit diskusi bez roušek. „To odpovídá délce diskuse, akcentu na srozumitelnost sdělení i faktu, že divákům ČT24 nemusí být všichni diskutující známi,“ uvedl Šámal. Dodal, že dopis ze strany kandidátu přišel pouhý den před debatou.
Reakce ředitele zpravodajství a sportu @CzechTV Zdeňka Šámala na tweet hejtmana Moravskoslezského kraje @ivondrak v souvislosti s krajskou předvolební debatou. pic.twitter.com/6W92es5Vks
— Česká televize (@CzechTV) September 23, 2020
Hejtmanu Vondrákovi ani dalším kandidátům se ale reakce ČT nelíbí. „Požádali jsme téměř všichni lídři do krajských voleb v MSK stanici ČT24, aby nám vyšli vstříc a debatu uspořádali ve studiu v Ostravě. Důvod je více než zjevný. Dramatický vývoj nákazy a k tomu nutnost pro všechny z nás na večer cestovat do Prahy a zůstat tam přes noc. Reakce? Nezájem!“ napsal na twitteru Vondrák. Ten však i přes stížnosti na debatu do Prahy pojede, informaci pro Echo24 potvrdil sekretariát hejtmana.
Požádali jsme téměř všichni lídři do krajských voleb v MSK ČT24, aby nám vyšli vstříc a debatu uspořádali ve studiu v Ostravě. Důvod je více než zjevný. Dramatický vývoj nákazy a k tomu nutnost pro všechny z nás na večer cestovat do Prahy a zůstat tam přes noc. Reakce? Nezájem!
— Ivo Vondrak (@ivondrak) September 23, 2020
„Bohužel musíme ‚kvůli Covidu‘ všichni do epicentra nákazy v Praze. Snaha byla, věřím, že ostravské studio by debatu uspořádat zvládlo taky… Škoda,“ napsala na svém twitteru pirátská kandidátka Klusová.
Na slova hejtmana Vondráka ale zareagoval i původně oslovený František Lutonský. „Vážený pan hejtmane, reagovali jsme téměř obratem oficiálním dopisem pana ředitele Šámala. Máte tedy v ruce velmi detailní zdůvodnění odpovídající situaci, rekapitulaci vašich souhlasů i době Vašeho požadavku, který přišel jen den před debatou,“ napsal Lutonský na twitteru.
Šéf zpravodajství ČT Šámal na závěr upozornil, že kandidáti ze všech ostatních krajů pozvání do Prahy přijali a na podmínky přistoupili, byť také mohli argumentovat například vzdáleností. „Měnit přístup pro jeden kraj by znamenalo porušení zásad rovnosti podmínek, jimiž se ČT důsledně řídí,“ napsal Šámal.
V Praze a jejím blízkém okolí je situace ohledně pandemie koronaviru na území Česka nejhorší. V okrese Praha-východ je 200 nakažených na 100 000 obyvatel, v hlavním městě pak 195 případů na 100 000 obyvatel.