1 komentář

Hnutí sobě

Témata: , ,

Praha Petra nakopla a Andrej Babiš zažil po pěti letech první velkou politickou prohru. Přišel o kontrolu nad hlavním městem, i když v jiných místech nedopadlo jeho hnutí ANO vůbec zle, a etabloval se i na komunální úrovni jako zavedená politická síla. Zabodoval také v prvním kole Senátu, ale šance na skutečně získané mandáty nemá velké. Ty spíš bude proměňovat ODS, která z těchto voleb vychází výrazně posílena. S jedinou výjimkou, a to je právě hlavní město.

Praha je totiž v mnohých ohledech důležitější než ministerstvo ve vládě. ODS výběrem lídrů i hloupou a amatérskou kampaní, trapně se otírající o Piráty, promarnila šanci přesvědčivě vyhrát a určovat směřování metropole. Fakt, že to šlo, ukazují výsledky strany v těch městských částech, kde buď přesvědčivě vyhrála, nebo významně zabodovala. Ani ne procentní rozdíl ji odsuzuje na druhou kolej. Na té první jedou právě její největší rivalové – Piráti, kteří disponují někdejšími voliči nejsilnější pravicové strany, a s nimi se veze idalší politický subjekt nového typu – Praha sobě v čele s úspěšným starostou z Prahy 7 Janem Čižinským.

Při vědomí, že další dvě tradiční levicové strany – komunisti a sociální demokrati – jsou už na odstavné koleji směřující do depa, odkud vede cesta jen na šrotoviště, se potvrzuje změna jiného fungování politiky, respektive jejího tradičního členění na levici a pravici. Mění se fungování celé společnosti včetně médií a není divu, že v politickém životě se etablují formace jiného typu. Takovými vedle ANO jsou právě Piráti a Praha sobě, i když jsou mezi nimi obrovské rozdíly a ten první je ten, že ANO vzniklo z pokynu bohatého podnikatele, který vstoupil do veřejného života, aby primárně hájil své zájmy, ostatní dvě vznikají skutečně zezdola a právě ony mohou naplňovat definici slova hnutí, zatímco u ANO jde jen o marketingové heslo. Všechny tři fungují jinak, definují se jinak a vymykají se klasickému dělení na pravici a levici, protože si berou od všeho něco. A v hlavním městě získaly padesát procent hlasů. To není náhodný jev, je to několik let se potvrzující trend, který se jen tak nezmění.

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více