Babiš se rozhádal s Prahou. „Pan primátor vedl jednání stylem, že jsem ho musel ukončit“

Babiš se rozhádal s Prahou. „Pan primátor vedl jednání stylem, že jsem ho musel ukončit“AKTUALIZOVÁNO
Zdeněk Hřib s Andrejem Babišem Foto:

Foto: Facebook Andreje Babiše

Domov

Investice do Prahy

Echo24

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý sdělil pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), že Praha kvůli plánované úřednické čtvrti v Letňanech, nedostane od státu vůbec nic. Babiš napsal, že Hřib vedl jednání stylem, že ho musel ukončit. Z jednání s Hřibem má člověk podle Babiše jen psychické trauma. Ve středu ale Babiš uvedl, že projekt vládní čtvrti nevzdává. Pokusí se ale primátora obejít a obrátí se na ostatní radní.

Projekt úřednické čtvrti v pražských Letňanech tak podle Babiše bude pokračovat. Nehodlá už ale dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), nýbrž obešle pražské radní. Primátor po úterním jednání s premiérem prohlásil, že Praha kvůli plánované úřednické čtvrti v Letňanech nedostane od státu vůbec nic, což Babiš odmítl.

„Nepravdu říkal pan primátor. Znovu opakuji, že zveřejním všechny dopisy, obeznámím všechny radní, aby se seznámili s naší nabídkou,“ uvedl dnes Babiš. Nabídka státu podle něj prospěje Pražanům, protože vznik úřednické čtvrti uvolní byty a budovy, jež mohou sloužit jako muzea.

„Já se obrátím na radní a nechť Praha si to řeší. Budeme v projektu pokračovat a uvidíme, jestli to stávající vedení magistrátu bude řešit nebo si počkáme na další, ale pro mě už s panem primátorem smysl jednat nemá, s ním se nedá jednat, protože pak z takového jednání má člověk velké psychické trauma,“ dodal předseda vlády.

Babiš s Hřibem včera večer jednali o možném vybudování úřednické čtvrti poblíž konečné stanice metra C v Letňanech. Magistrát za to požadoval, aby stát výměnou za pozemky přispěl na dostavbu Pražského okruhu a vnitřního okruhu a novou nemocnici.

„Pan premiér mi sdělil, že Praha nedostane od státu vůbec nic, a s tímto jsme se rozešli. Myslím, že Praha využije teď Letňany spíše k řešení krize dostupnosti bydlení,“ řekl Hřib. „S ohledem na to, že pan premiér konstatoval, že to je z jeho pohledu poslední schůzka k tomuto tématu, tak myslím, že je to jednání skutečně uzavřené. Mám za to, že to není úplně dobrý přístup k Praze, která má na svědomí 25 procent hrubého domácího produktu. To, že Praha chce jenom totéž, co dostává od státu Brno, není nějak přemrštěné,“ doplnil primátor.

Podle Hřiba šlo navíc o Babišův způsob vyjednávání. „Pan premiér označil jednání za ukončené, následně mě přes média vyzval k odpovědi na jeho písemnou otázku, takže si myslím, že je zjevné, že to vstávání od stolu, že je to součástí nějaké vyjednávací šarády.“

Hřib Babišovi zopakoval, že Praha požaduje, aby stát dostavěl severovýchodní část vnějšího okruhu kolem Prahy, přispěl 60 miliardami korun na vnitřní okruh a postavil nemocnici za 8,5 miliardy, kam by se přestěhovala větší část Nemocnice Na Bulovce. Babiš v úterý odpoledne v Letňanech hovořil o tom, že by tam bylo lepší postavit traumacentrum, nikoli nemocnici. Hřib to nazval mimořádně naivní představou.

„Pan primátor požaduje vnitřní i vnější okruh Prahy, tak jsme mu nabídl, že bychom to realizovali formou PPP projektu,“ uvedl Babiš. „Pan primátor vedl jednání stylem, že jsem ho musel ukončit. Nabídku na financování vnějšího okruhu Prahy formou z rozpočtu Ředitelství silnic a dálnic a vnitřního okruhu Prahy formou PPP a návrh výstavby traumatologického centra místo nemocnice má pan primátor písemně, takže pokud bude chtít reagovat, tak tak určitě učiní,“ dodal.

Letňany považuje vláda za nejvhodnější variantu kvůli tomu, že tam lze umístit až 10.000 zaměstnanců a metropolitní plán tam umožňuje stavět administrativní budovy. Úřad vlády argumentuje i dobrou dopravní dostupností na konečné trasy metra C.

Babiš podle primátora odmítl koncept navrhovaný magistrátem jako celek. „Navrhoval cestu PPP projektu, přitom stát PPP projekty vlastně stavět neumí,“ uvedl Hřib, který také řekl, že projekt úřednické čtvrti nedával od začátku smysl. „V seznamu budov, které se měly vystěhovat údajně z důvodu toho, že je potřeba zajistit ekonomičtější a ekologičtější provoz, byly i budovy, které byly velice nedávno rekonstruovány. Velice namátkou budova ministerstva životního prostředí ve Vršovicích,“ poznamenal.

Čtěte také: Odvoláte pirátského starostu? Přijdou kontroly z magistrátu, hrozil primátor Hřib

Související články