Nedostupné bydlení v metropoli. Ceny pražských bytů dál rostou, klesl i zájem o hypotéky
dražší byty i hypotéky
Na vlastní bydlení v Praze dosáhne čím dál méně lidí. Jen v metropoli ceny meziročně rostou v průměru o 10 procent. Čím dál méně dostupné je i financování nemovitostí – kvůli říjnovým změnám ve financování dosáhnou na hypotéku pouze lidé, kteří mají část ceny naspořenou. U průměrného bytu v Praze ale jde až o milion.
V říjnu se cena vlastního bydlení pro Pražany vyšplhala na průměrných 104 tisíc za metr čtvereční. Banky zároveň zvyšují své úrokové sazby – podle analytiků bude růst sazeb pokračovat i v následujícím roce. „Česká národní banka přistoupí v příštím roce nejspíše ke třem zvýšením sazeb, přičemž na svém posledním letošním zasedání si dala „pauzu“ a sazby nezvedla. To však neznamená, že si „pauzu“ dají hypotéky. Zdraží také v prosinci, byť patrně ne tak strmě jako v listopadu,“ uvedl analytik Lukáš Kovanda ze společnosti Czech Fund.
Oproti minulým obdobím však ceny pražských bytů rostly pomaleji – i přesto jsou ale dostupné pro stále méně lidí. „Restrikce České národní banky na hypotečním trhu začínají fungovat a objem nových hypoték výrazně klesnul. V listopadu se oproti říjnu rozpůjčovalo na hypotékách zhruba o 5 miliard korun méně. Nižší objem finančních prostředků tekoucí z hypotečního na realitní trh povede k nižšímu růstu cen nemovitostí,“ uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Za průměrný byt o dva tisíce víc
Oproti dřívějšku se nyní lidé budou při financování bydlení muset spolehnout na své vlastní úspory. Podle nových podmínek ČNB, platných od prvního října, musí mít lidé naspořeno nejméně 20 % z celkové ceny nemovitosti. Potřebná částka se tak liší především v závislosti na lokalitě, ve které byt kupují. Lidé v menších městech tak musí prokázat, že mají úspory nejméně v řádu statisíců. „V Praze je to milion a více,“ uvedl analytik Martin Novák ze společnosti Broker Consulting v České televizi.
V souvislosti se zpřísněním podmínek pro poskytování hypoték analytici upozorňují i na to, že lidé v současné době změny pocítí každý měsíc. Měsíční splátka hypotéky u průměrného pražského bytu podle nich vzrostla i o dva tisíce. „Měsíční splátka v současnosti vychází na 17 tisíc korun českých. Pro ilustraci, kdybyste o stejnou hypotéku žádali před rokem, tak ta splátka by byla o dva tisíce menší,“ uvedl Martin Novák.
V důsledku opatření ČNB tak zájem o hypotéky klesl, jejich průměrná sazba stoupla v listopadu na 2,78 %. Objem listopadových hypoték byl o téměř 5 miliard nižší, než tomu bylo v předchozím měsíci. Podle Nováka však současný pokles souvisí i s tím, že se lidé tzv. předzásobili. To již dříve deníku Echo24 potvrdila mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. „Zájem ve třetím kvartálu byl u nás zvýšený, měli jsme nárůst zhruba 11 % na objemu. Předpokládáme, že to souviselo i s tím, že se lidé chtěli předzásobit, chtěli využít nižších sazeb, nebo i těch lepších podmínek,“ řekla Petra Kopecká.
Další možností, jakou v současné době banky nabízí, je poskytnutí hypotéky za podmínky, že s majitelem nemovitosti bude za půjčenou částku zodpovědný i někdo další. „Doporučujeme jim dát zastavit třeba jinou nemovitost, anebo si vzít nějakého spoludlužníka,“ uvedla již dříve pro Echo24 Petra Kopecká z Raiffeisenbank. Žadatel o hypotéku v takovém případě může na své bydlení získat vyšší částku za předpokladu, že za dluh společně s ním bude dlužit například jeho rodič či příbuzný.
Výstavba v průmyslových zónách
Pořizování vlastního bydlení lidem komplikuje i pomalé stavební řízení – to se mnohdy protáhne i na několik let, více jsme psali zde. Podle pražských radních je jedním z možných řešení výstavba bytů v bývalých průmyslových zónách. „Nejde ani tak o celková čísla nových bytů, ale o tempo růstu nabídky v posledních letech. Povolování staveb trvá neúměrně dlouho a naší prvořadou prioritou je maximální zrychlení byrokracie,“ vysvětluje náměstek primátora Petr Hlaváček.
Růst nájmů tak má za následek i to, že lidé dávají přednost bydlení dále od centra města. „Je to dlouhodobý trend, že je zájem o menší byty v širším centru, v dobrých lokalitách, ale ne úplně v těch drahých,“ řekl deníku Echo24 realitní makléř Jan Zachystal.