Koronavirus jako příležitost pro nacionalisty. Svou šanci promarnili
ECHOPRIME
Do Česka dorazil politický styl, u kterého se vyplatí použít Duck-test. „Pokud vidím ptáka, který chodí jako kachna, plave jako kachna a kváká jako kachna, tak o tomto ptáku tvrdím, že je to kachna,“ říká známé pravidlo, které odhaluje politiku v časech koronaviru jako nacionalismus. Jeho cílem je změnit republiku podle vzoru klasického národního státu.
Češi nad epidemií vyhráli. „Ve finále rozhodují výsledky a ty výsledky jsou takové, že Česká republika jako jedna z prvních v Evropě dosáhla toho, že reprodukční faktor byl pod číslem jedna,“ prohlásil vicepremiér Karel Havlíček v ČT. Dokázali to úplně sami, i když je všichni opustili. „Jestli někdo nebude vítězem této krize, tak je to Evropská komise, tak je to Evropská unie. Minimálně v prvních týdnech naprosto selhala, nic se nekoordinovalo a není na to dnes žádná omluva,“ řekl Havlíček. Vymezit se proti neúspěšným je dnes povinností každého politika, který jedná jménem českých občanů.
„Pokud někdo blbě hospodařil ještě před virem a měl zadlužení 188 procent vůči HDP a 140 procent a 130 procent, tak já nejsem ochoten ručit za dluhy jiných států, když byly nezodpovědné. Když jsem se stal ministrem financí, tak jsem startoval na 41 a půl a snížili jsme to na třicet,“ odmítl premiér Andrej Babiš, že se Česko bude účastnit vydávání společných evropských dluhopisů. „Ať si půjčí – eurozóna, my si také půjčujeme. Každý si chce kupovat české dluhopisy, ale na to jsme makali šest let. Také jsme mohli utrácet víc peněz, ale byli jsme rozpočtově odpovědní,“ uvedl ve videu, které zveřejnil na sociálních sítích.
Výroky jsou projevem dobové rétoriky, ovšem jen volně se opírají o fakta. Nemůže být jasné, jak Česko dopadlo v soutěži o snížení reprodukčního čísla R pod hranici jedna, když vláda ani akademici nemají jeho časovou řadu k dispozici. Jisté je, že při snižování státního dluhu, kterým se Babiš holedbá, bylo Česko v uplynulých čtyřech letech ze sedmadvaceti členů Evropské unie patnácté nejrychlejší. Smyslem takových výroků není informovat, ale představit Čechy jako vítěze, kteří se musejí oddělit a hájit své pozice hlavně proti Řekům, Italům a Portugalcům, kteří „blbě hospodařili“ a teď chtějí naše peníze. Vždy se také hodí připomenout obraz nepřítele, kterým je tradičně EU.
Ve snaze oddělit národ od okolí, ze kterého mohla přijít nákaza, byli politici v Česku úpornější než v jiných zemích Evropy. Pochopitelně zakázali vstup cizincům. Poprvé od roku 1989 obsadili západní a jižní hranice armádou, policie hlídala ještě hluboko ve vnitrozemí. Jako jediní v Evropě zakázali občanům vycestovat.
Celý text Petra Holuba si můžete přečíst na EchoPrime.