Finanční správa zajišťovacími příkazy likviduje podnikání, říká TOP 09. Navrhuje změny

zajišťovací příkazy

Finanční správa zajišťovacími příkazy likviduje podnikání, říká TOP 09. Navrhuje změnyNOVÉ
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

 O vydávání zajišťovacích příkazů v daňových řízeních by neměli rozhodovat úředníci, ale soudy. Měli by to být samosoudci krajských soudců specializovaní na správní agendu. Navrhnout to chce ve Sněmovně opoziční TOP 09, cílem je podle ní zamezit zneužívání těchto příkazů a poškozování podnikatelů. Zástupci TOP 09 to uvedli na tiskové konferenci.

„Je třeba omezit svévoli českých úředníků,“ řekl předseda strany Jiří Pospíšil. Návrh novely daňového řádu a dalších předpisů se podle něj nyní dokončuje. „Finanční úředník iniciuje a soudce krajského soudu bude rozhodovat,“ popsal Pospíšil. Jako analogii uvedl uvalení vazby, o níž na návrh státního zástupce rozhoduje soudce.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že zajišťovací příkaz do daňové legislativy patří, ale jen jako výjimečný instrument, který má úlohu záchranné brzdy ve vlaku. Dodal, že u tohoto nástroje nenastávaly výstřelky do doby, než se stal ministrem financí nynější premiér Andrej Babiš (ANO) a generálním ředitelem finanční správy Martin Janeček. „Finanční správa nedokáže vyvrátit podezření, že je často zneužívána v rámci konkurenčního boje na trhu ve prospěch firem blízkých politické moci,“ uvedl.

Na tiskové konferenci vystoupil i zakladatel a bývalý jednatel firmy Trávníček Svitavy Miroslav Trávníček a jeho dcera Michaela Valentová. Firma obchodovala se zemědělskými komoditami a s řepkovým olejem. Trávníček kvůli obvinění z daňových podvodů strávil osm měsíců ve vyšetřovací vazbě, finanční správa jeho firmě zablokovala účty. Valentová řekla, že finanční správě se podařilo firmu zlikvidovat.

Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO) letos v lednu přišla s návrhem, aby po vydání zajišťovacího příkazu řídil danou firmu zajišťovací správce. Komora daňových poradců loni na podzim vyzvala k tomu, aby se příkazy používaly jen jako mimořádný nástroj proti daňovým únikům, a nikoli jako standardní nástroj při správě daní. Poslanecká sněmovna pak loni vyzvala tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k přijetí takových opatření, aby finanční správa dodržovala rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a aby zajišťovací příkazy využívala jen v odůvodněných případech.

Zajišťovací příkaz je nástroj, který finanční úřady mohou použít při boji s daňovými úniky. Jeho smyslem je získat do úschovy částku, o které se správce daně domnívá, že bude odpovídat budoucí daňové povinnosti. Daňový řád však počítá s tím, že správce daně musí mít vážné a důvodné pochybnosti o tom, že by tato daňová povinnost byla bez použití zajištění po vyměření také zaplacena.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Finanční správa se chová jako tvrdá pěst moci. Musí se změnit, říká Bábek

Do Bruselu poletím, oznámil Babiš. Bojovat proti migraci je prý jeho hlavní agenda

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články