Sněmovna odvolala na návrh ODS Klause mladšího z výboru

Odvolání Klause ml.

Sněmovna odvolala na návrh ODS Klause mladšího z výboruNOVÉ
Václav Klaus mladší Foto:

Jan Zatorsky

Domov

Ladislav Šustr

Opoziční Občanské demokratické straně se na druhý pokus podařilo odvolat Václava Klause mladšího ze školského výboru. Proti Václavu Klausovi mladšímu se postavilo 93 poslanců, podporu našel pouze u 14 zákonodárců. Klause pak nahradil nový člen výboru Karel Krejza. Předsedu si následně zvolí školský výboru při dalším zasedání.

Ještě před samotným hlasováním vystoupila na plénu sněmovny poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková, která se postavila za Václava Klause mladšího. „Nemohu hlasovat pro odvolání Václava Klause mladšího ze školského výboru. Co se myšlenky obsazování klíčových sněmovních postů týče, vždycky jsem byla zastáncem odbornosti a kvalifikovanosti kandidátů,“ řekla poslancům Zuzana Majerová Zahradníková, na kterou se prý obracela odborná veřejnost z řad učitelů a ředitelů škol.

Majerová Zahradníková se tak postavila proti vlastnímu klubu, který požadoval odvolání Klause mladšího už delší dobu. Poslankyně navíc uvedla, že hlasování o odvolání Klause mladšího je pouze odplatou ODS. „Nadřadit vnitropolitický boj kvalitě vzdělávání považuji za zradu voličů a nemohu se na tom dále podílet. Pokud mám volit mezi loajalitou ke klubu a loajalitou k lidem, volím lidi, protože to byli oni, kteří mi dali mandát tady být,“ řekl Majerová Zahradníková.

Kromě poslankyně ODS vystoupil i sám Václav Klaus mladší, který zaútočil na představitele strany. Odvolávání se tak zvrhlo k osobním útokům. „Vy sám jste byl zvolen koalicí ANO, SPD, KSČM, jinak to matematicky nevychází. Dokonce v té šesté volbě, kdy se to tady řešilo, jste si to tady nějak vybrečel, takže až bude pokračovat debata, tak bych vás rád poprosil, abyste nám řekl, s kým jste upekl tuto svojí volbu, zda s panem Babišem, že vás nakonec podpořili, nebo s panem Filipem, nebo s panem Okamurou, nebo jak to tedy přesně bylo,“ řekl Klaus mladší k Petru Fialovi.

Kromě toho si Klaus mladší rýpl i do předsedy poslaneckého klubu ODS. „Stanjura nabízel hnutí ANO ústupky v EET za mé odvolání ze školského výboru,“ řekl Klaus mladší ke svému odvolání. Na oba útoky však Stanjura ani Fiala nereagovali.

Klaus mladší čelil odvolání z čela školského výboru už v minulosti. Tehdy ho ale poslanci zejména z hnutí ANO, KSČM a SPD v tajné volbě podrželi. Nový nominant na předsedu Martin Baxa (ODS) tehdy dostal pouhých šest hlasů z jedenadvaceti přítomných poslanců.

Návrh k dalšímu odvolání přednesl včera i sociálnědemokratický politik Petr Dolínek. Bod si však poslanci neodhlasovali k projednání. Z toho důvodu přišla ODS s návrhem úplného odvolání Václava Klause mladšího ze školského výboru.

Kromě funkce předsedy ztratí Václav Klaus mladší i nárok na plat šéfa výboru. Ten se vypočítává podle platového koeficientu, který u šéfa sněmovního výboru činí 0,44. Ten se následně násobí základním platem poslance, tedy částkou 65 733. Klaus mladší tak přijde o zhruba 30 tisíc korun. Kromě toho ztratí nárok i na využívání služebního vozidla bez řidiče.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

„Není to pomsta“. ODS má novou strategii, jak odvolat Klause ml.

Potíže ODS s Klausem. Nově ho navrhují ze školského výboru zcela odvolat