Turecký soud poslal na dva roky do vězení opoziční novinářku. Uvedla jméno žalobce

Turecký soud

Turecký soud poslal na dva roky do vězení opoziční novinářku. Uvedla jméno žalobceNOVÉ
novinářka Canan Coşkun Foto:

Foto: Youtube / evrenselwebtv

1
Svět
Sdílet:

Turecký soud poslal na dva roky a tři měsíce do vězení novinářku opozičního deníku kvůli tomu, že ve svém loňském článku o jedné soudní kauze uvedla jméno žalobce. Podle soudu tím ohrozila bezpečnost daného člověka a „udělala z něj potenciální terč teroristů“. Opozice rozhodnutí soudu, proti němuž se lze ještě odvolat, označila za útok na svobodu tisku. Informoval o tom deník Hürriyet.

Novinářka Canan Coşkunová, která pracuje už několik let pro opoziční deník Cumhuriyet a má na starosti soudní kauzy, odmítla, že by někoho ohrozila. „Dělala jsem jen svou práci a v tom budu pokračovat,“ řekla po vynesení rozsudku. Podle novinářčina advokáta Abbase Yalçina o stejné kauze psala tehdy i státní agentura Anadolu a i ta zmínila žalobcovo jméno, tvrdí Yalçin.

Dnešní verdikt istanbulského soudu se týká článku z loňského září, v němž novinářka psala o soudním řízení s 20 právníky zadrženými kvůli příslušnosti ke krajně levicové organizaci Revoluční strana pro lidové osvobození (DHKP-C). Tu vláda považuje za teroristickou. Právníci obhajovali dva učitele Nuriye Gülmenovou a Semiha Özakça, kteří byli propuštěni z práce v rámci čistek ve státní správě. Ty rozpoutala vláda po pokusu části armády o puč v červenci 2016, o práci přišlo na 160 000 lidí.

Od července 2016 až do dnešní půlnoci trval v Turecku výjimečný stav, který vláda zdůvodňovala nutností boje proti terorismu. Za teroristickou považuje vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana i hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož dlouhodobě viní z pokusu ji svrhnout a jehož příznivce i jen domnělé zatýká a soudí. Jen za poslední dva roky zatkla kvůli vazbám na toto hnutí i přes 120 novinářů, uvedl dnes deník Hürriyet.

Opozice výjimečný stav kritizovala s tím, že ho vláda využívá k pronásledování svých oponentů. To ale bude zřejmě pokračovat i po jeho zrušení. Tento týden vládní strana předložila v parlamentu návrh zákona, který nazývá protiteroristický. „Konec výjimečného stavu neznamená, že skončí boj proti terorismu. Budeme pokračovat v boji proti všem formám terorismu, obzvláště proti organizaci FETÖ,“ prohlásil v pondělí ministr spravedlnosti Abdülhamit Gül s odkazem na Gülenovo hnutí.

Čtěte také: Čistky v Turecku: propustili 18 000 lidí, skončí troje noviny a TV stanice

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články