Kriminalita v Praze za pět let klesla o 38 %, třetinu činů páchají drogově závislí

KRIMINALITA

Kriminalita v Praze za pět let klesla o 38 %, třetinu činů páchají drogově závislíNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Za posledních pět let se v Praze každým rokem snižuje počet trestných činů. V roce 2013 jich policie zaznamenala 82 005, loni to bylo 50 726, což je o 38 procent méně. Za prvních šest měsíců letošního roku policie eviduje 24 749 trestných činů. Nejvýraznější pokles je u majetkové a násilné trestné činnosti, minimálně třetinu spáchají drogově závislí.

„Ačkoli Praha zaujímá svojí rozlohou pouze cca 0,6 procenta území České republiky, je do tohoto prostoru každoročně soustředěna cca čtvrtina celkově zjištěných trestných činů,“ uvedla mluvčí policie Andrea Zoulová. Je to dáno specifiky hlavního města, tedy hustotou obyvatelstva, infrastrukturou, turistickým ruchem i anonymitou.

Nejčastěji se policie setkává s majetkovou trestnou činností, zejména s kapesními krádežemi nebo krádežemi z aut. Zloději si nejčastěji vybírají místa, kde se pohybuje mnoho lidí, například hromadnou dopravu nebo okolí památek. Objasnění krádeží komplikuje fakt, že oběti nahlašují okradení se zpožděním.

Minimálně třetinu činů páchají drogově závislí

Podle odhadů minimálně třetinu trestných činů spáchají drogově závislí. V roce 2017 bylo v Praze zhruba 16 200 problémových uživatelů pervitinu a opiátů. Podle odborníků tito lidé potřebují denně minimálně jednu dávku drogy v ceně 1000 korun. Pražští kriminalisté se také setkávají s nezákonným obchodováním s léčivy využívanými jako drogy.

„Situace na pražské drogové scéně a související drogová trestná činnost zůstává z našeho pohledu stále neutěšená a za posledních pět let se nijak podstatně nezměnila,“ sdělila Zoulová. Problémem v boji proti drogové kriminalitě je podle Zoulové společenská tolerance lehkých drog, marihuany a extáze.

Čtěte také: VIDEO: Útok nožem u metra Kobylisy. Slabozrakého oloupil a rozbil mu brýle

Každoročně policie zjistí zhruba 1500 trestných činů spojených s drogami. Drogovou kriminalitu policie odhaluje nejen na základě podnětů od veřejnosti, ale i cílenými kontrolními akcemi. Těch policie letos uskutečnila například u Václavského náměstí 50, celkem zadržela 55 pachatelů trestných činů a zjistila 350 přestupků. V roce 2013 zde policie řešila 360 přestupků, loni 1120.

Častěji se policie zaměřuje i na nelegální zaměstnávání cizinců. Za posledních pět provedla 2112 kontrol, při kterých vyhostila 1353 lidí. V roce 2013 vydala 32 rozhodnutí o vyhoštění, v minulém roce 651. Mezi vyhoštěnými jsou nejčastěji občané států bývalého Sovětského svazu.

Zoulová poukázala na užitečnost kamerového systému v boji s kriminalitou. Za rok využije policie záběry z kamer zhruba ve 25 000 případech – například při pátrání po osobách nebo objasňování dopravních nehod.

Změnou, která urychlila předávání informací o kriminálních činech, byla integrace operačních středisek policie v roce 2015. Ke snížení dojezdového času, který se nyní v Praze pohybuje kolem šesti minut, přispělo propojení složek Integrovaného záchranného systému v Národním informačním systému.

Kriminalita klesá napříč kraji

Pokles kriminality zaznamenala policie i v řadě dalších krajů. Města se snaží s kriminalitou bojovat, většina z nich investuje miliony do modernizace kamerových systémů.

Výrazně se kriminalita snížila za posledních pět let v Olomouckém kraji, kde bojují proti vzniku nových sociálních ubytoven, spolupracují se strážníky i s policií. Nedaří se jim ale například vymýtit z center měst bezdomovce, což je příklad Olomouce či Jeseníku.

V Moravskoslezském kraji kriminalita od roku 2013 klesla o 45 procent, přesto zůstává počet spáchaných zločinů v kraji druhý nejvyšší po Praze. V odlehlejších venkovských oblastech je počet trestných činů podprůměrný, ve větších městech ale patří mezi nejvyšší v zemi. V okrese Ostrava loni policisté zaznamenali víc zločinů než ve většině celých krajů a s vysokou kriminalitou se potýká i Karvinsko.

I v Ústeckém kraji kriminalita každoročně klesá, přesto patří mezi nejvyšší. Řada radnic se v uplynulém čtyřletém volebním období rozhodla zvýšit počet strážníků a asistentů prevence kriminality. Města vydávala i takzvané vysedávací vyhlášky a vyhlašují zóny bez doplatků na bydlení. Cílem je zvýšit bezpečnost v ulicích.

V Pardubickém kraji klesla kriminalita od roku 2014 do loňska zhruba o 30 procent, nejčastější je majetková trestná činnost. Znatelný pokles eviduje i Zlínský kraj a Liberecký kraj.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články