Zelenskyj chce jasný výsledek války. Lavrov jeho plány označil za nerealistické
KONEC VÁLKY
Je čas zastavit ruskou válku na Ukrajině, nesmí ale skončit „nějak“, musí dojít ke spravedlivému řešení. Řekl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu hospodářsky nejsilnějších zemí světa G20 na indonéském ostrově Bali. Ke smíru by mělo dle jeho slov dojít na základě jím navrženého desetibodového plánu, který zahrnuje kromě očekávaných faktorů také například výměnu všech zajatců nebo zastavení ničení životního prostředí. Kyjev dlouhodobě deklaruje, že je ochoten jednat s Moskvou o příměří pouze pod podmínkou, že se ruské síly zcela stáhnou z Ukrajiny. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odsoudil snahy západních států o „politizaci“ G20. Ukrajina si podle Lavrova stanovuje nerealistické podmínky příměří.
„Jsem přesvědčen, že nyní nastal čas, kdy ruská ničivá válka musí a může být zastavena,“ řekl Zelenskyj na uzavřeném jednání skupiny G20. Agentury AFP a Reuters získaly anglický přepis jeho projevu. Zelenskyj v něm představil desetibodový plán, který má vést k nastolení míru a záchraně tisíců životů.
Mezi jednotlivými body, které Zelenskyj představil, je například nedůvěřovat Rusku, netolerovat jeho jaderné hrozby a provést úplnou výměnu zajatců. Válka by podle něj měla skončit „spravedlivě“ a na základě Charty OSN a mezinárodního práva. Výměna zajatců by podle Zelenského měla zahrnovat také civilisty, kteří odešli na území Ruska, a děti, jež Kyjev nazývá „vysídlenými osobami“. Výměny zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem se nyní odehrávají podle seznamů, na nichž se obě strany předem dohodnou.
Navrhl také prodloužit na neurčito dohodu mezi Ukrajinou, Ruskem, OSN a Tureckem, která Kyjevu umožňuje vyvážet z ukrajinských přístavů obilí a další zemědělské produkty. Mezinárodní společenství by se podle Zelenského mělo rovněž zaručit za „radiační bezpečnost“ v Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárně. „Prosím, zvolte cestu vůdcovství. Společně jistě najdeme vzorec pro mír,“ dodal Zelenskyj.
Desetibodový plán, který představil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu G20:
Radiační a jaderná bezpečnost.
Potravinová bezpečnost.
Energetická bezpečnost.
Propuštění a výměna všech vězňů a deportovaných osob.
Aplikace Charty OSN a obnovení územní celistvosti Ukrajiny a světového řádu.
Stažení ruských vojsk a zastavení nepřátelských akcí.
Spravedlnost.
Okamžitá ochrana životního prostředí před ekocidou.
Zabránění eskalaci.
Potvrzení ukončení války.
Zelenskyj ve svém proslovu uvedl, že chápe, že válka neskončí hned. „Abychom osvobodili celou naši zemi od Rusů, musíme ještě chvíli bojovat… Vítězství však bude v každém případě naše, jsme si tím jisti. Neměli bychom se pokusit realizovat náš mírový recept, abychom zachránili tisíce životů a ochránili svět před další destabilizací?“ cituje Zelenského list Ukrainska Pravda.
„Proto chci představit naši vizi cesty k míru, jak by ho bylo možné skutečně dosáhnout. A to nejen pro nás, ale také pro vás všechny a pro vaše spojence a partnery,“ dodal ukrajinský prezident s tím, že podmínky míru nesmí být diskutovány a přijaty v nějakém širokém smyslu, který nebude jasně vymezen. Naopak formulace musí podle Zelenského být naprosto specifická. Jednání se nesmí vést za zavřenými dveřmi, ale zcela otevřeně, řekl Zelenskyj.
„Nabídka míru pro Ukrajinu by neměla být taková, že by Ukrajinci museli jít proti svému svědomí a ohrozit svou suverenitu, územní celistvost a státní nezávislost. Respektujeme pravidla a držíme slovo. Ukrajina byla vždy lídrem v mírovém úsilí a svět toho byl svědkem. A pokud Rusko tvrdí, že chce válku ukončit, nechť svá slova doloží činy,“ vyzval Zelenskyj.
Setkání světových lídrů na Bali je největší od začátku pandemie covidu-19. Ruský prezident Vladimir Putin se jej neúčastní, zastupuje ho ministr zahraničí Sergej Lavrov. Válka na Ukrajině není na oficiálním programu jednání vrcholné schůzky, přesto však zasedání dominuje. Podle agentury DPA se vyjednavači dohodli na znění závěrečného komuniké, v němž mají členské státy G20 mimo jiné odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu.
Britský premiér vyzval Rusko, aby „vypadlo“ z Ukrajiny
Lavrov v reakci na vyjádření států G20, které na summitu plánují oficiální odsouzení konfliktu na Ukrajině, kritizoval západní země za to, co označil za „politizaci“. V návrhu deklarace, který citovaly zahraniční agentury a server BBC, se uvádí, že „většina“ členů důrazně odsoudila válku na Ukrajině a zdůraznila, že prohlubuje křehkost světové ekonomiky.
Lavrov tvrdí, že pokusy svalit vinu za válku přímo na Rusko byly v textu odmítnuty, a vyzdvihl část, která se zmiňuje o výměně názorů na tuto otázku. Deklarace by podle něj měla být dokončena ve středu. Výzvy k ukončení agrese Ruska na Ukrajině byly doposud charakteristickým rysem summitu a Lavrov byl přítomen tomu, když britský premiér Rishi Sunak vystoupil s ostrým proslovem proti „barbarské válce“, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Sunak „Putinovu režimu“ vzkázal, aby „vypadl“ z okupované země. Zelenskyj uvedl, že Ukrajinci nedovolí Rusku přes zimu obnovit své síly a začít další vlnu teroru a globální destabilizace.
Součástí zmíněného usnesení G20 má být také zmínka o nepřípustnosti použití jaderných zbraní, na níž se v pondělí na svém prvním osobním setkání shodl americký prezident Joe Biden se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Kritizovali také ruské vyhrůžky použitím jaderných zbraní ve válce proti Ukrajině.
Lavrov obvinil Kyjev, že protahuje řešení konfliktu na Ukrajině a stanovuje nerealistické podmínky pro mírová jednání. Čím déle bude Ukrajina odmítat jednání, tím těžší bude dosáhnout dohody, prohlásil Lavrov na tiskové konferenci. Podle Lavrova projev Zelenského svědčí o tom, že ukrajinský prezident nenaslouchá radám západních zemí. Šéf ruské diplomacie si před novináři rovněž postěžoval na „přetrvávající překážky ohledně vývozu ruského obilí a hnojiv na světové trhy“, Organizace spojených národů ale podle něj pracuje na jejich odstranění.
Členy skupiny G20 jsou Argentina, Austrálie, Brazílie, Británie, Čína, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Rusko, Saúdská Arábie, Spojené státy, Turecko a Evropská unie. Přizvány jsou ale i další země či mezinárodní organizace.