Slušnost šla stranou. „Je to i vzkaz voličům,“ řekl Růžička o prohře ve volbě šéfa Senátu

Slušnost šla stranou. „Je to i vzkaz voličům,“ řekl Růžička o prohře ve volbě šéfa SenátuNové
Senátor za TOP 09, STAN s podporou KDU-ČSL a dlouholetý pedagog Jiří Růžička Foto:

Foto: top09.cz

Domov

Volba předsedy Senátu

Ladislav Šustr

I když se před volbou předsedy Senátu všichni zúčastnění zaštiťovali slušností a gentlemanstvím, tak po oznámení výsledků zůstává pachuť křivdy. Volbu totiž vyhrál hladce Miloš Vystrčil z ODS, kterého před tajnou volbou podpořila strana KDU-ČSL i hnutí STAN. Za tyto strany spolu s TOP 09 však kandidoval do Senátu druhý ze zájemců o křeslo šéfa horní komory Jiří Růžička. Podle něj se prohlášením stran dostala volba úplně někam jinam a navíc se jedná o negativní vzkaz voličům, že se strany balancující nad propastí pětiprocentní hranice vstupu do sněmovny nedokáží shodnout.

Jak jste vnímal podporu senátního klubu Starostů a nezávislých i když předsednictvo hnutí STAN doporučovalo svým členům, aby místo vás volili pana Vystrčila?

Potěšilo mě to. Kdyby mě klub nenominoval, tak bych do volby nikdy nešel. Čekal jsem ale, že se za mě postaví i někdo další.

Kromě hnutí STAN se k volbě vyjádřil i předseda strany KDU-ČSL Marian Jurečka. Před volbou se však mluvilo o tom, že proběhne slušně a bez zákulisních hrátek. Nestal se nakonec po těchto vyjádřeních úplný opak?

Nepochybně se to posunulo úplně někam jinam. My jsme si řekli, že budeme postupovat slušně, nebudeme pořádat volební kampaň a že nebudeme obcházet kluby nebo nijak lobbovat. V podstatě jediná vyjádření nepřišla na podporu jednoho z kandidátů, ale proti mně. Což tomu samozřejmě neprospělo. Pokud to přeženu, tak jim je do toho pramálo, protože je to klub Starostové a nezávislí a ne klub hnutí Starostové a nezávislí. U strany KDU-ČSL mě to také netěší, protože jsem za ně vyhrál volby jak regionální, tak senátní. Na Praze 6 jsme dokonce vytvořili společnou kandidátku.

Foto:

Echo24

Je to pro vás nějaký vzkaz s jakou podporou můžete počítat v dalších volbách pokud byste kandidoval?

Na to je příliš daleko a já navíc nejsem mstivý. Hlavně si myslím, že to není dobrý vzkaz pro voliče. Všechny tyto strany pohybující se na samé hranici volitelnosti do Poslanecké sněmovny totiž prohlašují, že je velmi důležité, aby se spojily a společně postupovaly. Když je ale příležitost tento společný postup předvést, tak k tomu nedojde. To pro voliče opravdu není dobré.

Nový předseda Senátu Miloš Vystrčil se zatím vyhýbal odpovědi, zda vyrazí na podnikatelskou misi na Tchaj-wan, jak to plánoval zesnulý Jaroslav Kubera. Pokud by nový předseda cestu odmítl, zastoupil byste ho?

V žádném případě nemám s cestou problém. To jsem ostatně už několikrát prohlásil zcela jasně a otevřeně. Myslím si ale, že je to tak problematická cesta, že Senát musí reprezentovat skutečně ten nejvyšší představitel. Navíc my jsme tehdy jako Senát cestu pana Kubery posvětili. Nemyslím si, že by to tedy prospělo věci, pokud by necestoval předseda horní komory.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Růžička má v boji o post šéfa Senátu šanci. Část senátorů neposlechne doporučení svých stran

ODS uhájila post předsedy Senátu. Kuberu nahradí Vystrčil