1 Hromadná poprava v Íránu

V Íránu popravili osm lidí za teroristické útoky v Teheránu

NOVÉ

Témata: ,

V Íránu popravili osm lidí usvědčených za loňský útok na parlament a teheránské mauzoleum ajatolláha Rúholláha Chomejního. Šlo o vůbec první akci sunnitské radikální skupiny Islámský stát (IS) na území Íránu, kde většina občanů vyznává šíitský islám. O popravách dnes informovalo několik íránských agentur včetně agentury Mízán, specializované na justiční témata. Ze zpráv není jasné, kdy byly popravy provedeny, v zemi se popravuje oběšením.

Agentura AP připomenula, že Írán patří k zemím vykonávajícím trest smrti ve velkém počtu. Čelí za to kritice – loni bylo popraveno 507 osob. Většina z nich byla odsouzena za drogové delikty. Podle Amnesty International se Írán v počtu vykonaných rozsudků smrti na světě řadí hned za nejlidnatější zemi světa Čínu.

AP píše, že ale ani v Íránu není běžné popravit tolik lidí najednou. Naposledy se tam hromadná poprava konala v roce 2007, kdy bylo oběšeno sedm mužů odsouzených za znásilnění.

Při loňských červnových útocích v Teheránu přišlo o život 18 lidí a zraněno bylo víc než 50 osob. Zatčeno pak bylo několik desítek lidí a asi deset obviněných ještě čeká proces.

Írán je zapojen do bojů proti IS v Sýrii a v Iráku. Íránské revoluční gardy po loňských teroristických útocích vypálily šest raket na pozice IS ve východní Sýrii.


Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.