Takoví jsme byli… Studentské listy po 30 letech: výpověď jedné generace
Kniha o Studentských listech
Takoví jsme byli… je název knihy, která popisuje historii vzniku a zániku Studentských listů, nezávislého čtrnáctideníku založeného v prosinci 1989 skupinou někdejších studentů Fakulty žurnalistiky UK. Lidé, kterým bylo v době sametové revoluce mezi 19 až 22 lety, se tehdy rozhodli prolomit byrokratickou zeď a vydávat vlastní, plnoformátové noviny.
V první části knihy se novinář Bohumil Pečinka pokouší popsat fenomén Studentských listů, jak se přihodilo, že skupina studentů byla schopna nastolovat témata veřejné debaty.
Další část nese název A tohle jsme psali. Je výběrem článků, které podle editorů mají co říct i dnešku. Obsahuje reportáže válečné zpravodajky SL Věry Krincvajové a rozhovory s řadou osobností, od „Magora“ Jirouse přes Pavla Tigrida, Ludvíka Vaculíka, Jana Němce až po Karla Kryla, který byl od léta 1990 pravidelným komentátorem SL. Kniha přináší některé jeho texty a básničky, které v knižní podobě dosud nevyšly.
Následuje kapitola Co SL předcházelo aneb Anatomie vzniku Studentských listů. Tehdejší šéfredaktor Pavel Žáček popsal dvouletou anabázi pokusů legálně vydávat studentský časopis, což vyústilo v konfrontaci s vedením tehdejší Fakulty žurnalistiky. Sametová revoluce tak završila snahy zakladatelské skupiny o vlastní noviny.
V části SL a politika a SL a historie jejich autoři (Pečinka, Žáček) zobrazují, jakými peripetiemi procházela redakce při vydávání novin, které stará i nová moc shodně označovala slovem radikální.
Vrcholem knihy jsou vzpomínky téměř padesáti redaktorů a spolupracovníků SL. Po přečtení jejich příběhů a zážitků se čtenáři složí obraz myšlení a cítění jedné generace, které je dnes kolem padesáti let. Figurují zde známá jména jako Roman Vaněk, Jaromír Bosák, Pavel Žáček, Bohumil Pečinka, Rebeka Křižanová-Bartůňková nebo Klára Pospíšilová-Jirovcová.
432 stran knihy, která vychází v nakladatelství Prakul Production, obsahuje tři desítky originálních ilustrací a zhruba 130 fotografií nejen od fotografů Studentských listů. Osmnáct velkoformátových fotek z dob revoluce zde prezentuje Jan Šibík.