Pokud se zkrátí pracovní doba zaměstnancům, je třeba ulevit i OSVČ

#Konec dlouhé práce

Pokud se zkrátí pracovní doba zaměstnancům, je třeba ulevit i OSVČNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Pracovat denně o půl hodiny méně navrhuje největší tuzemská odborová centrála ČMKOS. Už nyní některé firmy kratší pracovní dobu z vlastního rozhodnutí mají, plošné zavedení kratšího pracovního týdne státem by ale vyžadovalo ubrat osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ). Doporučila to spolu s dalším analýza Raiffeisenbank pod vedením hlavní ekonomky banky Heleny Horské.

V Česku pracují zaměstnaní průměrně 40,1 hodin týdne, zaměstnanci 39,3 hodin týdně a OSVČ 44,1 hodin týdně. „OSVČ nejen že pracují delší pracovní dobu než běžní zaměstnanci, ale také podmínky pro jejich podnikání a dlouhodobě zhoršují. Snížením pracovní doby se rozdíl mezi těmi, kteří jsou zaměstnaní, a těmi, kteří se zaměstnávají sami, jen prohloubí. Stát si musí dát pozor, aby přílišně nenadržoval jen jedné části zaměstnané populace,“ uvádí analýza, která reaguje na návrh odborů na kratší pracovní dobu. Spolu s ulehčením podmínek OSVČ analýza v případě zavedení kratší pracovní doby státem doporučila například zabránění poklesu hodinové mzdy, kontroly přesčasů a další.

Takové ubrání administrativy by se mohlo týkat výpočtu srážek z platu zaměstnanců. „Tuto práci děláme za exekutory a je velmi časově náročná a nemáme za to žádné odměny,“ uvedl pro deník Echo24 podnikatel Petr z Vysočiny. „Český statistický úřad každý měsíc nesmyslně požaduje vyplnit zbytečné formuláře. Pomohlo by i obecně zjednodušit účetnictví. EET, kromě jiného, přidalo hodně administrativní práce,“ dodal. 

Firmy upozorňují, že na krácení pracovního týdne není ideální doba vzhledem k nedostatku pracovní síly. Zaměstnavatelům se totiž při rekordně nízké nezaměstnanosti nedaří obsadit 300 tisíc pracovních míst. Nezaměstnanost v České republice v červenci po pěti měsících poklesu stoupla na 3,1 procenta z červnových 2,9 procenta. Bez práce bylo zhruba 231 570 lidí, což je ale nejnižší červencová hodnota od roku 1997, kdy bylo bez práce o téměř 9200 lidé méně. Počet volných míst naopak vzrostl na téměř 310 000. Oznámil to Úřad práce ČR.

Se snižováním pracovní doby nesouhlasí předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Karel Havlíček. „Je to cesta do pekel. Pokud chceme dnes ve světě obstát, tak nehledejme úlevy, ale naopak zvyšujme nároky jak v podnikatelském, tak zaměstnaneckém sektoru. Tím nechci říci, že budeme zvyšovat pracovní dobu, ale budeme více nároční ve smyslu výkonnosti, efektivity a výsledků a přestaneme si na to pouze hrát,“ uvedl pro deník Echo24 Karel Havlíček. Tuzemská pracovní doba je v pořádku, ale celková výkonnost je bohužel slabší, než země se kterými se chceme srovnávat, dodal.

„Celá ekonomika má problém s produktivitou a snížením pracovní doby bychom tomu dali ještě razítko. Nicméně pokud zvýšíme naší výkonnost, musí se to projevit v růstu mezd, v tom s odbory souhlasíme.  A pokud skutečně budeme několik let zvyšovat produktivitu, pak přirozenou cestou, zejména v důsledku robotizace, nových technologií a pochopitelně tím i snižováním administrativy, snížíme nejdříve fyzickou náročnost práce a později i časovou náročnost. Nesmíme ale začít od konce,“ řekl Karel Havlíček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Pracovat denně o půl hodiny méně? Už teď chybí zaměstnanci, brání se firmy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články