Levice už přemýšlí, komu zvýší daně, aby to dopadlo jako vždy špatně

ÚHEL POHLEDU

Levice už přemýšlí, komu zvýší daně, aby to dopadlo jako vždy špatně
"Skutečně bohatí lidé platí jen symbolické daně. Daním se díky poradcům vyhnou. To, co navrhuje levice, ve svém důsledku nepůjde proti „ošklivým“ skutečně bohatým, ale proti střední vrstvě." Foto: Shutterstock
1
Úhel pohledu
Markéta Šichtařová
Sdílet:

Blíží se volby. Tedy čas, kdy je třeba najít téma, se kterým budou osloveni voliči. Původně se zdálo, že by to mohl být covid. Jenomže za situace, kdy opozice skoro rok schvalovala téměř vše, co navrhla vláda, sotva se teď může důvěryhodně tvářit, že by pandemii řešila zásadně jinak. A tak je třeba hledat dál. Takže jako téma začala média po delší době opět vařit daně. Jako záminka byl využit fakt, že státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí 2021 o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Neboli nehorázné číslo.

Potíž a omyl je, že problémem nejsou daně, ale nehorázně vysoké státní výdaje. Už kdysi se nás před „bankrotem“ pokoušel zachránit Miroslav Kalousek. A víme, jak žalostně to dopadlo. V době krize ordinoval vyšší daně, výsledkem čehož bylo, že jsme jako jediná země v regionu upadli do zbytečné recese. To, co dnes navrhují levicové strany, je stejné.

Jsem náramně zvědavá na zveřejnění volebních programů. Levice už hlásá, že chce sektorovou daň, progresivní zdanění, vysokou digitální daň, „spravedlivou“ daň z prodeje nemovitostí (jako by nějaká daň byla spravedlivá) a kdovíjakou další. Je to ale jen tahání králíků z klobouků, žádná systémová reforma. Nemá smysl hýbat jen s jednou daní. Nejde navíc jen o její výši, ale i o to, kam směřuje – zda do státního rozpočtu, obecního a podobně.

Vlastně nikde nevidím pravicovou stranu, která by měla šanci dostat se do sněmovny a současně poctivě lidem vysvětlila, že zvyšování daní a státních výdajů je cestou do pekel. Že řešením je pouze snižování výdajů, protože daně už jsou vysoké dost. Nebo se snad v některém programu dočteme, kolik státních zaměstnanců a úředníků přestane stát platit, protože zruší jejich agendu? Kolik zruší zbytečné administrativy, byrokracie a úřadů?

Korona jako výmluva na všechno

A lidé mantru médií, že zvyšování daní je nutné, přebírají. Není to pravda. Tohle smiřování se s vyššími daněmi mi připomíná smiřování se s tím, že do budoucna budou muset všichni nosit dva respirátory přes sebe anebo plynovou masku i o samotě. Jen naivka věří, že vyrovnaných veřejných financí lze dosáhnout zvýšením daní i výdajů současně.

Je to jen neochota podívat se do zrcadla. To se dělalo naposledy v devadesátých letech a taky na to tehdejší vláda doplatila. Lidé nechtějí utahovat opasky a věří, že zhubnou tím, že budou jíst víc dortů a pít více koly; odmítají si připustit, že jedinou cestou je snížit příjem kalorií a cvičit. Jenomže takovou výdrž a vůli má málokdo, a tak mnozí hledají, kdo cizí jejich tloušťku může.

Úspěch se neodpouští. Závist velí levici, že by mohla přijít i s daní z obratu, což je už zcela nehorázná myšlenka. Zdaňovali by se totiž i ti, kteří jsou ve ztrátě. To je, jako když se někdo drží posledním prstem na skále a vy mu na ten poslední prst ještě dupnete. Dobře mu tak, nemá podnikat, když mu stát zavřel obchod…

Bohužel levicová média oslovují levicové ekonomy, aby podobné nesmysly šířili dál. Nikdy nepodnikali, nikdy nezaměstnávali lidi, nechali se jen platit zahraniční korporací, a tak mluví jako čerství absolventi Večerní univerzity marxismu-leninismu. Prý musíme zvýšit daně, a to hlavně daně majetkové. Nemusíme. To je jen zneužití jazyka.

Jenomže česká média jedou většinou na stejné vlně jako americká média. Ovládl je stejný progresivismus. V Americe prezident Joe Biden také hlásá, že bude víc danit kapitálové výnosy. Třídní nenávist se opět rozjela, bohatí mají víc platit za to, že živí své zaměstnance i stát, jako by si lidé nevyzkoušeli, že tenhle recept nekončí rovností v bohatství, ale rovností v chudobě. Zdá se, že si mladá generace potřebuje socialismus vyzkoušet na vlastní kůži.

Ani v Americe není dost odvážných ekonomů, kteří by se této společenské poptávce po socialismu postavili. Jedním z mála je nositel Nobelovy ceny za ekonomii Angus Deaton. Ten jako jeden z mála odvážně kritizuje zdanění bohatých osob coby údajnou cestu z koronakrize. Deaton má stejný názor jako já. Ví, že skutečně bohatí lidé platí jen symbolické daně. Daním se díky poradcům vyhnou. To, co navrhuje levice, ve svém důsledku nepůjde proti „ošklivým“ skutečně bohatým, ale proti střední vrstvě.

Levice chce vyšší zdanění nemovitosti a peníze bez práce

Mluví se o 1 % z tržní ceny. To je ovšem částka zcela likvidační. Máme řadu lidí, kteří splácí hypotéku, aby v důchodu bydleli ve svém a pak už nemuseli platit nájem. A najednou jim vyskočí cena jejich panelákového pražského bytu na 5 milionů a mají každý rok v důchodu platit 50 000 ročně. To se na tu hypotéku mohli skoro vykašlat. V podstatě tím soudruzi posílají seniory ještě v důchodu na brigádu, aby mohli bydlet ve svém bytě, který celý život spláceli. (Ale co je mladým soudruhům po starších lidech?) A umíte si představit, kolik lidí, kteří už teď hypotéku dávají s odřenýma ušima, neunese, když jim náklady naskočí každý rok o další procento? Mnoho lidí splácí celou hypotéku třeba 30 let. A teď najednou za těchto 30 let zaplatí znovu navrch prakticky třetinu celé nemovitosti!

A co hůř, peníze z vyšších daní mají jít na takový nesmysl jako nepodmíněný základní příjem. Ten zkoušeli třeba ve Finsku, aby ho následně opustili. Levice bude ale stále dokola zkoušet, zda to nějak nejde, jako alchymisti donekonečna zkoušeli perpetuum mobile. Tenhle neživotaschopný paskvil bude tak drahý, že pro něj levice vážně „potřebuje“ vyšší zdanění nemovitostí. A co myslíte, že udělá majitel činžovního domu? Ano, nechá to zaplatit nájemníky. A kdo dnes bydlí v nájmu – spíš bohatší, nebo spíš chudší? Ano, ti chudší. Takže ti chudší navzdory vyšším dávkám ještě víc zchudnou.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články