Protesty v Kodani proti zákazu zahalování obličeje. Diskriminace! volají kritici

Protesty v Kodani proti zákazu zahalování obličeje. Diskriminace! volají kriticiNOVÉ
Protesty v Kodani. Foto:

Printscren: Umm Julaybeeb/Twitter

Svět

Právo na zahalování?

Stovky lidí se ve středu sešly v dánské metropoli, aby protestovaly proti zákazu zahalování obličeje na veřejnosti, který stejného dne v Dánsku vstoupil v platnost. Demonstranti vnímají nové opatření jako zásah do práva žen rozhodovat o tom, jak se oblékají. Podle agentury Reuters z akce v Kodani nebyly hlášeny žádné incidenty.

Vyjádřit odpor s novým zákazem přišly jak muslimky s odkrytými tvářemi, tak zahalení nemuslimští Dánové. Protestující se sešli v centru hlavního města ve čtvrti Nørrebro a vydali se na pochod k policejní stanici v oblasti Bellahøj. „Musíme vládě vyslat signál, že se neskloníme před diskriminací a zákonem, který cílí na konkrétní náboženskou menšinu,“ řekla Reuters 21letá muslimka a studentka Sabina, která na pochod dorazila se závojem zvaným nikáb.

„Zahalování se neslučuje s dánskými hodnotami“

Dánský zákaz zahalování obličeje na veřejnosti, schválený v květnu poslanci na návrh středopravé vládnoucí koalice, se nevztahuje jen na ženské muslimské oděvy, avšak právě tento dopad je hlavním důvodem kritiky.

Dánská vláda opatření hájí s tím, že zahalování obličeje „není slučitelné s hodnotami dánské společnosti“. Dánský ministr spravedlnosti Sören Pape Poulsen už dříve také uvedl, že „je neuctivé skrývat svou tvář během komunikace ve veřejném prostoru“.

Hrozí pokuty i vězení

Na základě nového zákona budou moci policisté osobám se zahaleným obličejem nařídit, aby si závoje a podobné doplňky sundaly, nebo aby opustili veřejný prostor. Poulsen uvedl, že strážníci budou v podobných případech vypisovat pokuty a posílat narušitele zákona domů. Lidé, kteří nový zákaz poruší poprvé, riskují pokutu do 1000 dánských korun (3460 Kč). Při opakovaném porušení hrozí pokuta až 10.000 dánských korun či trest vězení až šest měsíců.

Dánsko se přijetím zákazu zařadilo k zemím jako Rakousko, Nizozemsko či Bulharsko, kde platí podobná omezení. Jako první v Evropě zakázala zahalování obličeje na veřejnosti v roce 2011 Francie.

Zákaz prý není třeba

Kritici v Dánsku vnímají opatření jako ústupek ve světle sílícího protiimigračního cítění obyvatel severské země a poukazují při tom na zanedbatelný počet dánských muslimek, které kontroverzní oděvy nosí. Podle Reuters v Dánsku žije asi 150 až 200 muslimek, které denně nosí nikáb nebo burku kompletně zakrývající tvář. V 5,7milionovém Dánsku pak muslimové tvoří přibližně pět procent populace, nikáb nebo burku tedy pravidelně nenosí ani tisícina z nich.

„Zatímco některá specifická omezení na nošení oděvů zahalujících celý obličej mohou být legitimní, tento plošný zákaz není ani potřebný, ani přiměřený a narušuje právo žen na svobodu projevu a vyznání,“ řekl deníku The Independent zástupce evropského ředitele organizace Amnesty International Fotis Filippou.

Čtěte také: Dánsko rozhodlo. Zakáže nošení burky, nikábu a další zahalování obličeje

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.