Skandální video z Ibizy zlomilo vicepremiérovi vaz: opouští vládu i vedení FPÖ

Otřes v rakouské vládě

Skandální video z Ibizy zlomilo vicepremiérovi vaz: opouští vládu i vedení FPÖAKTUALIZOVÁNO
Svět

Echo24

Rakouský vicekancléř a šéf rakouské protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache oznámil, že lidoveckému kancléři Sebastianu Kurzovi v sobotu nabídl svoji rezignaci. Kurz nabídku přijme. Strache řekl, že skončí také ve funkci předsedy FPÖ. V pátek kolem Stracheho vypukl skandál poté, co německá média zveřejnila videonahrávku, na níž s údajnou příbuznou ruského oligarchy jedná o politické podporu výměnou za zajištění státních zakázek.

Strache na dnešní tiskové konferenci mluvil o špinavé kampani a považuje se za oběť akce tajných služeb s cílem svrhnout vládu. Zároveň se ovšem omluvil za svoje chování na schůzce, která se uskutečnila na španělské Ibize předloni v létě, jen několik měsíců před rakouskými volbami. „Bylo to typické machistické chování ovlivněné alkoholem,“ uznal.

Strache také řekl, že ve funkci vicekancléře i stranického šéfa ho nahradí současný ministr dopravy Norbert Hofer, neúspěšný kandidát z posledních prezidentských voleb. Televize oe24 ale už dříve v sobotu uvedla, že kancléř Kurz odmítá, aby v kabinetu vystřídal Stracheho právě Hofer. Kurzovi lidovci si prý přejí předčasné volby. FPÖ, do jejíhož čela se Strache postavil v roce 2005, je ve vládě s lidovci od předloňského prosince.

Video se Strachem prověřuje rakouské státní zastupitelství

Video s rakouským vicekancléřem začalo podle listu Kurier prověřovat rakouské státní zastupitelství. Strache na záznamu, o němž v pátek informovala německá média, mluví mimo jiné o nelegálních finančních příspěvcích pro svou stranu. S údajnou příbuznou ruského oligarchy na něm také domlouvá podporu své strany výměnou za zajištění státních zakázek.

Na videu natočeném údajně v roce 2017 na Ibize vysvětluje Strache Rusce, že jeho strana od některých jednotlivců dostala podporu ve výši 500 000 eur až dvou milionů eur, která přitom nešla přímo do pokladny FPÖ, ale spřízněným organizacím. To by podle německého magazínu Spiegel bylo v rozporu s rakouskými zákony.

I proto video nyní prověřuje prokuratura, která si už vyžádala celý více než šestihodinový záznam.

Nahrávce byla podle médií nabízena novinářům v minulosti už několikrát. Rakouské noviny Falter tvrdí, že o záznamu vědí od loňského roku. List Süddeutsche Zeitung video podle členky své redakce nakonec získal na USB disku, který mu nejmenovaný zdroj před několika týdny předal v jednom opuštěném hotelu.

Lídr FPÖ do eurovoleb: Skandál kolem Stracheho prospívá Merkelové

Lídr kandidátky Svobodné strany Rakouska (FPÖ) do eurovoleb Harald Vilimsky tvrdí, že nynější skandál kolem šéfa strany Stracheho prospívá německé kancléřce Angele Merkelové a šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi. Je podle něj třeba se ptát, kdo stojí za videem, na němž Strache domlouval s údajnou příbuznou ruského oligarchy podporu své strany výměnou za zajištění státních zakázek.

„Nyní jsme uprostřed bouře, bezpochyby,“ řekl dnes Vilimsky podle rakouského listu Der Standard svým spolustraníkům. Zároveň ale poznamenal, že příčina bouře je podivná je nutné se ptáz, kdo za ní stojí. „To musela být práce profesionálů s informacemi od tajných služeb,“ je přesvědčen.

Také podotkl, že si nedokáže představit, že by dvojice členů FPÖ něco takového řekla, pokud by nebyla pod vlivem alkoholu. Strana podle něj před volbami do Evropského parlamentu musí zachovat klid.

Čtěte také: „Povaluju se zkoksovaný ve vile.“ Nastražil léčku na rakouského vicekancléře německý komik?

Na video se můžete podívat zde: VIDEO: Strache jednal s údajnou rodinou ruského oligarchy. Lze si koupit rakouského vicekancléře?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.