Barbados zvažuje uvalení reparací na bohatého britského poslance. Jeho rodina provozovala otroctví
REPARACE ZA OTROCTVÍ
Karibský ostrovní stát Barbados uvažuje uvalení reparací na člena britského parlamentu Richarda Draxe za otrokářství, které na karibském ostrově provozovali Draxovi předci. Informoval o tom deník The Guardian. Drax by se tak v případě uvalení reparací stal historicky první osobou, která by byla za otrokářskou rodinnou historii takto sankcionována.
Poslanec za Konzervativní stranu měl za účelem vyjednávání o těchto reparacích osobně odletět jednat s barbadoským premiérem Miou Mottleym. Mottleyho kabinet zároveň připravuje postup zahrnující právní kroky v případě, že nedojde k dohodě s Draxem.
"Pokud se tuto otázku nepodaří vyřešit, podnikneme právní kroky u mezinárodních soudů. Žaloba proti rodině Draxových by se týkala stovek let otroctví, takže je pravděpodobné, že případné odškodnění by značně přesáhlo hodnotu pozemku," prohlásil barbadoský poslanec a předseda Barbadoské národní pracovní skupiny pro odškodnění Trevor Prescod. Prescod se přitom odvolává na OSN a její prohlášení otroctví za zločin proti lidskosti.
Barbados se loni stal republikou poté, co zbavil královnu Alžbětu II. formálního úřadu hlavy státu.
Drax se svojí rodinou minulostí bojuje dlouhodobě. Již při kandidatuře do sněmovny v roce 2010 se v médiích propíral původ jeho rodinného jmění. Sám Richard Drax se obhajuje tím, že se vytrhávají z jeho rodinné historie pouze určité střípky. "Není to nic, za čím bych já osobně stál," prohlásil v minulosti k činnostem svých předků Drax.
Rodina Richarda Draxe patřila v 17. století k jedněm z největších majitelům plantáží a významně se podíleli na rozvoji obchodu s cukrem a otroky v Karibiku a USA. Když bylo v roce 1833 v britském impériu zrušeno otroctví, rodina obdržela v roce 1836 přes 4 tisíce liber jako kompenzaci za osvobození 189 otroků. Samotný Drax je jedním z nejbohatších poslanců britského parlamentu, jeho jmění se odhaduje na 150 milionů liber.